Парковият район има обща площ 4842.1 хектара. Името на района идва от биосферния резерват Баюви дупки-Джинджирица, който се намира на негова територия. В източна посока парковия район граничи с държавното дивечовъдно стопанство Разлог, на запад граничи с природен парк Синаница, на юг има обща граница с парков район Вихрен, а в северна посока се простира до държавното лесничейство на Симитли. Самият район е условно е разделен на пет охранителни участъка, всеки от които е поверен на отделен парков охранител.
Парков район Баюви дупки се отличава с богат растителен свят. На територията на Баюви дупки най-често срещаният растителен вид е бук – 28 процента, както и бялата мура, която заема около 23 процента от всички растителни видови. Характерни за парковия район са още черният бор, черната мура, ела, смърч и бял бор.
През територията на природен район Баюви дупки минава част от международния туристически маршрут Е4: Пиринеи-Алпи-Рила-Пирин-Пелопонес. Пиринската част на международният маршрут включва преход от хижа Предел, през хижа Яворов, хижа Вихрен, заслон Тевно езеро, хижа Пирин, а от там до местността Попови ливади, който според планинари е един от най-живописният маршрут в Пирин планина. Друг основен туристически маршрут на територията на природния парк е маршрута от град Разлог, към местността Бетоловото, хижа Яворов, Суходолски превал и последна спирка – град Кресна. Често туристите по този маршрут имат възможността да се срещнат с характерната за региона балканска дива коза – един от символите на Пирин.
Има изграден и контролно-информационен пункт Бетоловото, който е от ключово значение относно обслужването и контрола на туристите тръгнали на екскурзия в Пирин планина.
През 2003 година в град Разлог беше открит нов офис на природен парк Баюви дупки, който е разположен в сградата на Историческия музей в града.
Прочети още
Коментари