Река Арда е най-големият десен приток на р. Марица и най-голямата родопска река. Извира от Ардински връх в Родопите и се влива в река Марица извън територията на страната. Дължината на реката в границите на България е 241,3км. Водосборът на реката е силно подложен на средиземноморското влияние. Единствен в страната, той е разположен изцяло успоредно на бреговата беломорска ивица, на разстояние 40-60км от нея. На това се дължи и разпределението на пълноводията по сезони (главно през зимните месеци), както и големите размери на високите вълни като резултат от снеготопене и зимни дъждове. Въпреки ясно изразения си планински характер, реката има малък среден наклон – 5.8%, но сравнително голям коефициент на извитост - "1.9". Свидетелство за това са изключително красивите завои (меандри) криволичещи сред огромни скални масиви и куполи в средното течение на реката. Източните Родопи, през които преминава реката, представляват силно разчленена и разнообразна, сравнително ниска планинска земя. Това създава предпоставки за формиране на доста долинни разширения във форма на котловини. На територията на област Кърджали такива са Кърджалийската, Широкополската, както и някои по-малки.
В района между яз. "Кърджали" и яз. "Студен кладенец" е оформена широка речна тераса. Поречията на реките са били предпочитано място за създаване на селища още от дълбока древност. Река Арда, както и по-големите нейни притоци не правят изключение. В района на гр. Кърджали при строителни работи е открито селище от 6 хил. пр. Хр. Много предмети, намерени при археологическите разкопки, са във фонда на Регионалния исторически музей. Почти на всяко възвишение по завоите на реката има изградени крепости. Руини от тях са запазени и до днес. Такива са крепостите "Кривус" при с. Башево, "Патмос" край хижа "Боровица", "Моняк" край Кърджали и др.
За преминаване на древните пътища към Беломорието на реката са били изградени няколко каменни моста, внушителни по своите размери и впечатляващи и днес със своята оригинална архитектура. Такъв един изцяло съхранен от времето е Дяволският мост в района на ардинското село Дядовци. Отделни части от мостове има на няколко места в региона: край селата Сухово, Боровица, а други 3 са останали под водите на язовирите.
Реката с нейните язовири е приятно място за отдих и почивка. Във водите се среща много риба и така тя се превръща в любимо място за много запалени рибари.
Прочети още
Коментари · 10
Красотааа!
Място,на което реката,планината и гората са вплетени в причудлив и незабравим танц на въображението...
Този меандър е между Стар Читак и Рибарци, а не където е посочено с метката.
Лесно ли се стига до там?
Към М. Решили сме следващото лято да посетим меандъра между Стар Читак и Рибарци.Гледайки в Гугъл мапс,спираш до пътя между селата,вадиш фотоапарата или телефона и снимаш.Това е онзи меандър,на симката на който,е заснето стадо овце.
Вчера посетихме Меандрата на Р.Арда до село Маджарово.Прекрасно е ,препоръчвам да се види и усети.
Т.нар. меандър "Завоя" при Стар читак е уникален! Няма такава красота! Гледаш го и се чудиш реален ли е, а очите ти все в него! Трудно можеш да отместиш поглед от това природно творение! Препоръчвам на всеки при възможност да го види!
Ходил съм из цяла България,видял съм много красиви неща,но този Меандър ме остави без дъх.Величествен,легендарен и много магичен.Думите ми са много малко,за да го опиша...трябва да се види.
На живо няма нищо общо със снимките , красотата на Меандъра при с. Стар Читак е просто неописуема . 1 от най красивите места в България , заслужава си човек да измине 300 км за да им се наслади дори и за 30 минути. Пътя е хубав.
Прекрасно място, има и много красиви скали. nЗаслужава си да отидеш и да се насладиш на гледката пътят е хубав без проблем се стига.