Връх Каменитица е варовиков връх, който се отличава с характерна северозападна страна. Именно тя представлява интерес за алпинистите. Освен тона от него се спуска онзи рид, на който се намират Стъпалата.
Стъпалата представляват редица от седем мраморни кули, които са наредени една до друга по долината над хижа Яворов под връх Каменитица. Те се броят от долу нагоре, т.е. най-ниско разположеното стъпало е Първо стъпало.
Височината на Стъпалата варира от 50 до 120 метра. Те са изградени от варовик. В по-голямата си част скалата е зърнеста и създава добро сцепление за катерачите.
Въпреки това, алпинистите трябва да бъдат особено внимателни, защото на отдели места масивът е ронлив и има неустойчиви блокове.
Алпийското разработване на връх Каменитица се дължи преди всичко на ентусиазма на алпинистите от туристическо дружество Пирин-Разлог.
Изходен маршрут за Връх Каменитица е хижа Яворов. До хижата от Разлог има както асфалтов път, така и пътека - 5ч пеша по асфалтов път и маркирана пътека. В околностите на хижата има много природни забележителности. Хижата е начална точка на маршрутите за обхождане на северното било на Пирин. Хижа Яворов е леснодостъпна и не лежи в лавинноопасна зона.
Прочети още
Коментари