• Регионален исторически музей - Враца
  • GPS Координати: 43.20062800, 23.54739400
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
4.6 / 9 оценки
Места за нощувка наблизо

Регионален исторически музей - Враца

Враца
слаб дъжд 16°C
5 дневна прогноза
днес 6° / 17° 27 апр 10° / 18° 28 апр 10° / 19° 29 апр 10° / 19° 30 апр 10° / 20°
381м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 28
преглеждания за целия период 4152
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 12.07.2014г.
Град Враца се намира в Северна България, на 110км северно от София. Първата музейна сбирка в града се свързва с името на хаджи Тошо Ценов (1749-1836г) – богат врачански търговец. По-късно тя е обогатена от сина му Димитраки Хаджитошев (1780-1824г). През 1953г във Враца е създаден Окръжен народен музей, а през 1956г в кулата на Мешчиите е открита първата му експозиция, като част от нея е обявена за художествена галерия.

През 1976г е открит и Етнографско-възрожденският комплекс "Никола Войводов" във Враца. Днес той включва експозицията в къщата музей "Никола Войводов" и експозиция "Градски бит"в Капитанската къща (показваща оригинални вещи и покъщнина на възстановено градско жилище на средно заможно семейство от началото на ХХв).

През 1987г към сградния фонд на Окръжния исторически музей се включва и Етнографско-възрожденският комплекс "Св. Софроний Врачански". Той включва няколко обекта - Възнесенско училище, Хаджийска къща, къща "Иван Замбин", къща "Григорий Найденов", църква "Св. Възнесение", експозиция с транспортните средства, занаятчийски работилници и експозиция на земеделска техника.

В централната сграда на музея има няколко експозиции. Разделът "Археология" е разположен в залите "Праистория", "Античност", "Средновековие", "Тракийски съкровища", "Рогозенско съкровище" и Лапидариум. Зала "Праистория" представя развитието и постиженията на човешките общества от най-дълбока древност до римската епоха. Експонирани са керамика, предмети и оръдия на труда и оръжия, характерни за отделните епохи.

Зала "Античност" съдържа артефакти от римската и ранновизантийската епоха (I-VIв). Забележителни експонати са бронзова римска диплома, култов глинен съд, колекция каменна пластика, бронзови медицински инструменти и костен амулет. Зала “Средновековие” представя културно-историческото наследство на Врачанския край през Българското средновековие (VII-XIVв). Интерес представляват характерни старобългарски накити, костени иконки-амулети, сребърна мощехранителница, битови предмети и оръдия на труда.

В зала "Тракийски съкровища" са експонирани находките от Могиланската могила - златен венец и златни обици, уникален сребърен наколенник с позлата и др. Тук са изложени и съкровищата от Мизия (Букьовци) и Галиче, представени от сребърни, позлатени и златни ритуални съдове, апликации и фалери с изображения на Богинята майка и Тракийския конник.

През 1999г е изградена и открита специално оборудвана зала за Рогозенското съкровище – най-голямото тракийско съкровище, откривано по българските земи. Съкровището представлява семеен сервиз на династия тракийски царе, състоящ се от 165 съда, изработени от сребро и украсени чрез позлатяване. Датирано е от края на VI и IVв пр. Хр.

Мозайката от с. Галатин, надгробни стели, колони, каменна пластика, епиграфски паметници и други ценни експонати са показани в екпозиция на открито – Лапидариум. В зала "История на България ХV-ХIХв" са представени ценни образци на Врачанската книжовна, иконописна и златарска школа.

"Ботевата зала" е посветена на легендарната чета на поета-революционер Христо Ботев (1848-1876г), чийто подвиг бележи епилога на Априлското въстание срещу османската власт от 1876г. В експозицията са изложени оригинални снимки и архивни материали, Манифестът за обявяване на Руско-турската война от 1877-1878г, опълченски ордени, медали, оръжия и др.

В зала "Каменна дъга" е изложена експозиция, съдържаща 1000 образци на минерали (скъпоценни и полускъпоценни камъни), скали и фосили (вкаменелости от флора и фауна). Преобладават експонати от България, но има и от различни страни в Европа, Америка, Азия и Африка. Сред минералите са показани и такива, които са нови за света и са открити във Врачанския руден район.

Експозицията в зала "Нова история" показва развитието на Врачанския регион до 1918г. В залата са представени икономическите, политическите и културните характеристики на гр. Враца и Врачанския край. В музея се продават информационни материали, пътеводители и сувенири.
Прочети още
Сподели този обект:
Източник:
Работно Време:

Понеделник – петък:
09:00 – 17:30 ч.
Събота - неделя:
09:00 - 12:00 ч.; 13:00 - 17:30 ч.

След 17:00 ч. се преустановява приемът на посетители в експозициите.

Телефон:
Още за обекта:
E-mail:
Адрес:
Враца, пл. "Христо Ботев" №2
Виж карта

Коментари · 1

Даяна преди 5 години

Изключително завладяващо място, представящо невероятни експонати и уникалното Рогозенско съкровище. nЗаслужава си да се посети! nСъвет: трябва да отделите повече време за обиколката на музея, защото е наистина голям.

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Оферти за нощувки наблизо

Опознай Враца! Нощувка за двама в апартамент - с възможност за пици и бутилка вино
1 нощувка 2 25лв/ден 1 бр. 103 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 18 Октомври до 30 Юни 2024г.
Към офертата

Оферти за забавления наблизо

Най-новата хитова комедия със Станимир Гъмов - "Съкровището на Силвестър" на 16 Май, в Читалище "Развитие" - Враца
Валидност на ваучера:
16 Май 2024 (Четвъртък)
Към офертата
Екстремно спускане в живописното Искърско дефиле: Рафтинг по река Искър - с екипировка и инструктор
Валидност на ваучера:
от 1 Април до 15 Май 2024г.
Към офертата

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо

Вижте още