• Раковишки манастир "Св. Троица" - Раковица
  • GPS Координати: 43.77176900, 22.41835100
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
0.0
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Раковишки манастир "Св. Троица" - Раковица

Северозападна България
умерен дъжд 17°C
5 дневна прогноза
днес 7° / 18° 25 апр 7° / 13° 26 апр 5° / 17° 27 апр 7° / 16° 28 апр 7° / 18°
449м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 16
преглеждания за целия период 2902
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 24.09.2014г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Раковишки манастир "Св. Троица" - Раковица" за още по-богато съдържание.
Раковишкият манастир "Св. Троица" е разположен в подножието на връх Черноглав, в Западния Предбалкан, на около 4км от с. Раковица и на 50км югозападно от Видин, почти на границата ни със Сърбия.

Данните за най-далечната история на манастира са съвсем оскъдни, основан е през X-XI век. След падането на България под османско иго запада. Разрушаван е неколкократно по време на турското робство, манастирът по чудо запазил старинната си църквица. За последен път обителта е плячкосана в началото на XIXв. по време на бунта, ръководен от Осман Пазвантоглу (1758 - 1807г). Възстановен през 1825г за което свидетелства възпоменателният надпис в старата черква. По време на Българското национално възраждане Раковишкият манастир се превърнал във важно духовно и културно-просветно огнище за българите от околността. През 1848г тук било открито първото светско училище в Северозападна България. Манастирът свързал името си и с революционните борби срещу турския феодален гнет - през 1848г се организират т. нар. Кюртовска буна, през 1849г - Войнушкото въстание, през 1850г, Гърчинското въстание, когато било писано и писмото до руския император за помощ, и през 1856 г. - Тимошкото и моравското въстание. Както е известно, тук през 1850г се събрали шестдесет и един представители на Кулска, Видинска, Белоградчишка и Ломска кааза, които взели решение да се вдигне въстание срещу османската власт. На 1 юни същата година въстанието избухнало и обхванало голям брой от населението, което героично и самоотвержено се сражавало срещу вековния османски поробител.

Раковишкият манастир представлява комплекс от две църкви, жилищни и стопански сгради. Малката стара църква е от кръстовидния тип църкви, с притвор закрит нартекс), засводен цилиндрично напречно. Снабдена е с барабан и купoл и в много отношения наподобява първоначалната (източната) Боянска църква.

Понастоящем Раковишкият манастир е действащ, мъжки.
Прочети още
Сподели този обект:
Източник:
Виж карта

Коментари

Коментирай 1000 символа

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо

Вижте още