• Крепост "Стара Левка" - с.Левка
  • GPS Координати: 41.86891300, 26.27824900
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
0.0
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Крепост "Стара Левка" - с.Левка

село Левка
слаб дъжд 20°C
5 дневна прогноза
днес 10° / 22° 26 апр 8° / 20° 27 апр 9° / 20° 28 апр 7° / 19° 29 апр 11° / 19°
225м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 13
преглеждания за целия период 957
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 09.12.2020г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Крепост "Стара Левка" - с.Левка" за още по-богато съдържание.
Античната и средновековна крепост Стара Левка се намира на един полуостров на малката Левченска река, непосредствено източно на 0.96 км по права линия от село Левка. Този полуостров, стръмен от всички страни и окичен със скали е най-висок в източната си част, където е била издигната самата крепост. Полуострова е дълъг 800 м и широк около 300 м и е достъпен само от към запад. Крепостта има размери 50х70 м. Един здрав зид, граден от ломен камък, споен с бял хоросан се спуска от крепостта, право на север към реката. Селището заема голямо пространство на запад от крепостта, на разстояние от няколко стотин метра. По средата личат останки от отделни постройки. Най-много фрагменти от глинени съдове има в близост до крепостта – предимно тънкостенна, средновековна керамика, често покрита с разноцветни глазури, характерна за XI-XIV в., но тук има и късове от ранносредновековни съдове от IX-XI в., и антична керамика от римската епоха (II-III в).

Крепостта и селището не са проучвани чрез археологически разкопки. Вероятно това е бил един от най–значителните средновековни градове в южното подножие на Сакар. За това говорят площа на града, с многобройни основи на сгради и големия християнски некропол. Останките от крепост и селище край с. Левка (левка – топола, гръцки) се идентифицират със средновековния епископски център Левка, подчинен на Пловдивския митрополит. К. Шкорпил предполага, че при с. Левка, Свиленградско, а това се приема и от В. Бешевлиев, може да бъде средновековния епископски град, като добавя, че и при Белово съществува манастирска развалина с това име; П. Мутафчиев не допуска, че в непосредствено съседство с Одрин, център на отделна епархия са струпани няколко епископски седалища от епархията на Пловдив, като поставя средновековната Левка при Голямо Белово. Сведения за средновековната левка намираме и в епархийските списъци от времето на Лъв V (886-912 г). Най–старите известия за тази епископия датират от втората половина на IX в. Между йерарсите, които присъстват на цариградския събор в 879 г. е отбелязан и Симеон Левкийски. Днес от крепостта не е останало почти нищо.

Недалеч от селото се намира мегалитен паметник – долмен – находящ се близо до пътя от с. Левка за с. Студена, преди разклона за с. Мустрак.

Източници:
Аладжов, Д. Прочути, забравени, неизвестни крепости от Хасковския край. Хасково, 2001.
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Адрес:
село Левка, 642, 4180 Хисаря, България
Виж карта
Посетено от:
Petya

Коментари

Коментирай 1000 символа

Оферти за забавления наблизо

Концерт на Еделина Кънева и Орлин Горанов "Приказка за двама" на 3 Юни в Читалище "Братолюбие" - Любимец
Валидност на ваучера:
3 Юни 2024 (Понеделник)
Към офертата

Видео

Други подобни обекти в страната