Къщата на хаджи Алеко, с оригиналната си архитектура е сред най-ценните Възрожденски паметници в резерват Старинен Пловдив. Тя е съградена около 1865г от богатия търговец Хаджи Алеко Цветков от гр. Пазарджик. Имотът е наследен от съпругата му Ефосина, внучка на хаджи Киряк Ефосиян, който бил първомайстор на абаджийския еснаф в Пловдив.
Хаджи Алековата къща е една от първите в Стария град, строена в духа на западноевропейския стил на Неокласицизма. Тя e двуетажна, издигната върху дъбова изба и има симетрични фасади. Симетрично е решен и първият етаж. Най-представителната част на дома - втория етаж, има несиметричен архитектурен план. Тук е големият салон – хайет, с красив елипсовиден таван, в центъра на когото е разположена резбована розета във формата на "слънце".
Дворът от северната страна на къщата е оформен като обзорна тераса, здраво стъпила върху крепостната стена на античния Филипопол, датирана от II век.
Хаджи Алековата къща е обявена за архитектурен и художествен паметник на културата. 50-те години къщата е национализирана и от тогава представители на семейството не живее тук. От 1983г за дълго време тук се помещава известното в Пловдив читалище "Възраждане". След основен ремонт и реставрация през 2003г сегашните собственици – фамилия Малецови го превръщат в арт галерия и музей "Филипополис".
В момента къщата представлява първият в Пловдив частен Музей - Галерия с колекция от творби на стари майстори на българската живопис и зали за експозиции на съвременни художници. Първият етаж се използва за представяне на гостуващи съвременни утвърдени български художници, а в музейната част на втория етаж са изложени творби от частната колекция на собствениците на признати български класици – Владимир Димитров - Майстора, Ненко Балкански, Димитър Казаков - Нерон, Никола Танев, Димитър Гюдженов, Ярослав Вешин, Цанко Лавренов, Сирак Скитник, Златю Бояджиев, Данаил Дечев и други. Етажът се състои от 5 зали и голям салон Хайет. Атмосферата на къщата се допълва и от красиви антикварни мебели от 19 век.
Прочети още
Коментари · 1
Ценен възрожденски паметник