Една от най-емблематичните средновековни църкви във Велико Търново е храм "Свети Четиридесет мъченици". Намира се в подножието на крепостта Царевец. Храмът е паметник на културата от 1964г и е тясно свързан с историята на България. Построен е и стенописан в чест на победата на цар Иван Асен II над епирския деспот Теодор Комнин при Клокотница на 22 март 1230г.
Църквата се състои от две части - продълговата базилика с шест колони и от една пристройка, построена по-късно към западната й страна. От запазените стенописи интерес представлява "Св. Елисавета Млекопитателница с младенеца Йоан" (над входа) и "Св. Анна Млекопитателница".
В църквата са погребани българските царе Калоян (управлявал 1197г – 1207г) и Иван Асен II (1218г – 1241г), Свети Сава Сръбски (1175г – 1235г) и цариците Анна Мария (1204г – 1237г) и Ирина Комнина. В православния храм се пазят и едни от най-значимите старобългарски епиграфски паметници – Омуртаговата, Асеновата и Граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум (управлявал 803 – 814г), които разказват за великите дела на българските царе.
Датата 22 септември 1908 година завинаги остава в родната история - в църквата "Свети Четиридесет мъченици" във Велико Търново, с манифест, княз Фердинанд обявява Независимостта на България. Княжество България става независима държава и се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя.
Независимостта е обявена за национален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998г.
Църквата е филиал на Националния исторически музей в гр. София. В момента "Свети Четиридесет мъченици" е отворена за посещения като музей, като на най-големите християнски празници в нея се отслужва и света литургия.
Прочети още
Коментари · 2
Красиво място изпълнено с много история, сичволика и интересни факти, които се помнят с години. Струва си да се посети.
Красиво място!