• Преображенски манастир "Преображение Господне" – Велико Търново
  • GPS Координати: 43.11795300, 25.60691900
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
4.9 / 15 оценки
Участва в пътешествия
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Преображенски манастир "Преображение Господне" – Велико Търново

Стара Планина
разкъсана облачност 22°C
5 дневна прогноза
днес 11° / 23° 30 мар 13° / 25° 31 мар 13° / 28° 01 апр 15° / 29° 02 апр 14° / 21°
286м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 125
преглеждания за целия период 28069
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 12.07.2014г.
Преображенският манастирсе намира на 7км от Велико Търново, под непристъпните отвесни скали над левия бряг на р. Янтра, близо до село Самоводене. Намира се под пещерите на Бискалския венец на Беляковското плато.

Той е най-големият от манастирите във Великотърновска област. Счита се, че е основан по времето на Втората българска държава - около 1360г, от царица Теодора-Сара и сина й Иван Шишман (XIVв). Затова манастирът е наричан още "Сарин" или "Шишманов". Първоначалното място на манастира е било изоставено след разрушаването му по време на завладяването на Търново в края на XIVв от османците. По време на османското владичество манастирът е опожаряван няколко пъти от кърджалии (разбойници, действащи на групи в Османската империя), след което е изоставен и разрушен. През 1825г с разрешение от султан Махмуд хан един известен родолюбив монах - отец Зотик - се заема с възстановяването на манастира на сегашното му място.

Сградите на манастира са строени една по една и образуват правоъгълник с двор, застлан с калдъръм. Строежът на главната църква "Преображение Господне" е започнат през 1834г от майстор Димитър Софиялията и довършен от майстор Колю Фичето, един от най-известните майстори строители през XIXв. През 1837г той завършва югоизточното крило с малката гостна и оформя главния вход и колоната. Интериорът и външните стени на храма са украсени със стенописи в периода 1849-1851г от големия български художник Захарий Зограф от Самоков.

През 1861г Колю Фичето изгражда камбанарията с часовника. Две години по-късно построява малката църква "Благовещение върху подземния параклис "Св. Андрей", строен през 1834г от Димитър Софиялията.

През годините на Руско-турската освободителна война (1877–1878г) манастирът е превърнат в болница. За благодарност след Освобождението (1878г) руските воини подаряват на манастира камбаните, полилеите и богослужебни книги за църквата.

Понастоящем манастирът е действащ и отворен за посетители. Храмовият празник е на 6 август. В манастира се продават информационни материали и сувенири. Не се предлага настаняване.
Прочети още
Сподели този обект:
Източник:
Работно Време:

Понеделник-Неделя

Телефон:
Още за обекта:
Виж карта

Коментари · 7

Румен преди 5 години

Разочарован съм , единственото хубаво нещо е гледката - уникална е. Манастира има нужда от реставрация Почти всичко наоколо е разрушено .

Emo преди 6 години

Приятно място с хубава гледка.

Мариета преди 7 години

Хубаво място

Christine преди 8 години

Отново посетен преди броени дни, едно прекрасно място за туризъм! Най-интересно ми беше да видя "Колелото на живота" и двата големи камъка паднали от двете страни на камбанарията и запазили църквата цяла. Хубаво е, че доста голяма част от манастира е реставрирана, ще е хубаво, ако реставрацията продължи и за останалата част.

Ivan преди 8 години

Преображенски манастир.Едно прекрасно място за туризъм и пракарване на почивка за всички и за живущите във Велико Търново ,но и за неговите гости,Манастира в по голямата си част е разрушен.Но църквата, с нейните иконописи и иконостаса,колелото на живота, останали от времето на Захари Зограф ,ще ви накарат да се почуствувате отново българи.Тук преди години бе запазено и скривалището на Дякон Левски, в което се е укривал при посещението в манастира.

Plamen преди 9 години

Уникален манастир! Реставрира се и започва да блести с огромна сила! Който мине от там и не го посети ще загуби много!А колелото на живота е от Захари Зограф, както и иконите в манстира. Поклон пред монасите, които не продадоха нито парче от земята на манастира! Дано намерят повече спонсори да възстановят целия му блясък!

Danielka преди 10 години

Уникално място с изрисувани отвън стени и колелото на живота. Надявам се, че е рестравриран и няма да потъне в забрава.Била съм там преди десетина години.

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Оферти за нощувки наблизо

Почивка за двама във Велико Търново: 2 нощувки в стая с изглед към Царевец
нова оферта 2 нощувки 2 50лв/ден Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 1 Април до 30 Април 2024г.
Към офертата
На гости на Велико Търново! Нощувка в двойна стая или студио
1 бр. 1-2 нощувки 2 60лв/ден 15 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 2 Януари до 31 Май 2024г.
Към офертата
Почивка във Велико Търново: Нощувка в цяла къща с оборудвана кухня
1-3 нощувки 10 35лв/ден 7 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 15 Февруари до 31 Май 2024г.
Към офертата

Оферти за хапване наблизо

Хапнете в най-старата и емблематична механа във Велико Търново - Хаджи Минчо! Основно ястие с гарнитура по избор и салата
51 бр. 88:88:88 36 бр. 2 бр. 157 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 15 Ноември до 31 Март 2024г.
Към офертата
Вълнуващо преживяване: Сляпа дегустация на 3 или 5 вина с кетъринг
9 бр. 88:88:88 38 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 19 Октомври до 31 Март 2024г.
Към офертата

Оферти за забавления наблизо

Стани част от "Ново турне 2024": Концерт на Любо Киров на 9 Октомври в Дворец на културата и спорта "Васил Левски"
Валидност на ваучера:
9 Октомври 2024 (Сряда)
Към офертата
Спектакълът "Извори" на ансамбъл "Филип Кутев" и Врачанска филхармония: на 20 Април, в ДКС "Васил Левски"
Валидност на ваучера:
20 Април 2024 (Събота)
Към офертата
Концерт на Плевенска филхармония и Хилда Казасян "Да обичаш Гершуин", с участието на Теодосий Спасов и Васил Петров - на 5 Април в МДТ "Константин Кисимов"
Валидност на ваучера:
5 Април 2024 (Петък)
Към офертата

Видео

Докладвай
Видеото е добавено от: Радослав Жалов на 22 април 2019

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо

Вижте още