• Паметник на Макарий Мошеков - с. Черни осъм
  • GPS Координати: 42.84669493, 24.77023086
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
0.0
Места за нощувка наблизо

Паметник на Макарий Мошеков - с. Черни осъм

село Черни Осъм
слаб дъжд 12°C
5 дневна прогноза
днес 3° / 13° 20 апр 5° / 13° 21 апр 6° / 16° 22 апр 6° / 16° 23 апр 9° / 16°
518м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 14
преглеждания за целия период 518
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 23.10.2019г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Паметник на Макарий Мошеков - с. Черни осъм" за още по-богато съдържание.
Светското му име е Минко Иванов Мошеков. Роден е през 1831 г. в мах. "Усойна" в село Черни Осъм. Той постъпва в манастира като послушник и завършва килийното училище. Буен и любознателен, още тогава спечелва вниманието, обичта и уважението на братята монаси. В годините на революционен подем вече е в зряла възраст и с интерес следи съдбата на българските емигранти в Румъния, решенията на Букурещкия централен революционен комитет за освобождението на България.

През есента на 1871 г. Левски основава революционен комитет в Троян. Макарий е избран за подпредседател и активно се включва в революционната борба – често е в Троян, участва в събранията на съзаклятниците, събира пари за оръжие, барут и дрехи за всеобщото народно въстание. В една нощ на януари 1872 г. Левски основава в игуменарницата на манастира революционен комитет – единственият в поробена България монашески революционен комитет. Макарий с достойнство заема председателското място. Общото дело сближава двамата и от сега насетне Апостолът е чест гост на манастира.

След гибелта му тук продължават да намират сигурно убежище Стефан Стамболов, Панайот Волов, Стефан Пешев, Тома Хитров, Петър Факиров. За кратко време Макарий купува оръжие за комитета, а в насрещната мах. Миленча прави скривалище за барут и оръжие, от което снабдява и другите комитети: Ловешкия, Севлиевския, Новоселския, та чак и този в Панагюрище.

По време на Априлското въстание и боевете при Ново село Макарий със 70 – 80 души въоръжени членове на комитета (монаси и миряни) отблъсква няколко нападения на башибозуци и черкези срещу манастира. Същата година, след разкриването на Троянския и на революционния комитет в манастира, Макарий е арестуван и откаран в Ловешкия, а после в Търновския затвор, където е подложен на жестоки изтезания. Захари Стоянов пише в своите "Записки…": "В Търновския затвор беше игуменът на Троянския манастир хаджи Макарий – истински Христов служител. Като ме видя в такова окаяно положение, скъсан, бос и с изранени крака, даде ми своите калцуни за път, като ме благославяше да ме пази Спасителят, където и да ме водят…".

Макарий е осъден на смърт, но после – помилван. Връщайки се в манастира, продължава да работи за освобождението на България.
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Виж карта
Посетено от:
borislavbКонстантинVlad
Искат да посетят:
диянад
Добавено в любими:
mmm mmm

Коментари

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Оферти за нощувки наблизо

Великден и Гергьовден край Троян: 3 или 5 нощувки със закуски, плюс празничен великденски обяд и вечеря и гергьовски обяд
3-5 нощувки 76лв/ден 4 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 2 Май до 7 Май 2024г.
Към офертата

Оферти за забавления наблизо

"Музиката на Италия" с Руслан Мъйнов и Левон Манукян - на 7 Май в Читалище "Наука", Троян
Валидност на ваучера:
7 Май 2024 (Вторник)
Към офертата
Опознавателна разходка в завода Винпром - Троян, плюс беседа и дегустация на плодови ракии
Валидност на ваучера:
от 16 Март до 15 Юни 2024г.
Към офертата

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо