Помещава се в сградата на Взаимното училище (1852г), разположено в двора на църквата "Св. вкмч. Георги Победоносец" (1871г). Създадената през 1976г музейна сбирка е посветена на зараждането и развитието на книжовното дело в региона. Експозицията представя българското просветно дело от килийно-религиозното и народно-светско училище през Възраждането до 1944г. Църковно-училищният ансамбъл е архитектурна недвижима културна ценност с местно значение. В тази сграда през 1908 година се поставя началото и на читалищната дейност в Златоград.
В музея е натрупана уникална колекция от старопечатни издания, ученически тетрадки и пособия, учителски дневници и тефтери, битови вещи на учители. Сред най-ценните експонати е "Златоградски писмовник" – ръкописно съчинение от 1852г от типа на дамаскинарската книжнина. Впечатляваща по разнообразие и богатство е „библиотеката на учителите” - книги, учебници, речници на църковно-славянски, новобългарски, гръцки, турски, иврит, английски, френски, немски език. В музея се пазят книги с прeписки, вещи, снимки и документи за историята на Златоград. Общо тук се съхраняват над 3500 музейни експоната.
Експозицията е разположена на два етажа и в нея могат да се видят възстановка на класна стая с необходимите учебни пособия и ежедневна стая на семейството на учителя, "учителска стая", място за почивка – открит кьошк, на просторната открита веранда на втория етаж. Изложеното е разпределено хронологично в три раздела: 1830-1878г, 1878-1912г, след 1912 до наши дни.
Прочети още
Коментари · 1
Когато човек влезе тук, осъзнава как да учили децата в миналото. Трябва да се посети.