Казанлъшката тракийска гробница е шедьовър на античната архитектурата с уникални стенописи от IV-IIIв пр. Хр. Намира се на хълма Тюлбето, на 5км от Казанлък. Гробницата е единственият в България цялостно съхранен паметник на живописта от ранноелинистичната епоха. Принадлежи на тракийския владетел Ройгос и е част от голям некропол, разположен в близост до древния град Севтополис. След откриването й, в нея е изградена специална климатична инсталация за съхраняване на ценните стенописи. В съседство е построено точно копие на гробницата, което е отворено за посещения.
Гробницата е
открита случайно през 1944г от войници, които докато копаели окоп, попаднали на иззидана каменна стена. Любопитството ги накарало да я разбият, след което влезли в нисък и тесен коридор, водещ към кръгло засводено помещение. Така те открили гробницата на тракийския владетел Ройгос, обявена по-късно от
ЮНЕСКО за световно историческо и културно наследство.
Когато прекрачите прага на това древно светилище, пред вас ще се разкрият
богато изографисани правоъгълно предверие, тесен коридор (дромос) и куполна гробна камера (толос), изградени от тухли и камък. В камерата ще може да видите уникалната сцена на погребалното угощение и символичното изпращане на починалия тракийски владетел, съпроводено от три препускащи колесници. Стенописите изобразяват
героизирания покойник и съпругата му, седнали на отрупана маса, придружени от слуги, свирачи, телохранители и кочияши.
Ще останете много впечатлени от изключителния реализъм на сцените, изографисани в
4 основни цвята: черен, червен, жълт и бял. Археолозите установили, че за направата им са използвани две техники: мокро фреско при декоративната и фигуралната живопис и темпера при оцветяването на пода и стените. За украсата пък е приложена енкаустична техника, при която мазилката добива лъскав, почти огледален блясък.
Днес хиляди туристи от цял свят годишно посещават Казанлъшката тракийска гробница, която се нарежда сред най-ценните археологически паметници на България.
Направете виртуална разходка
ТУК.
Коментари · 10
Съжалявам, че развалих хубавите спомени от няколкото си предишни посещения на гробницата. Влязохме половин час преди края на работното време, което е напълно достатъчно за разглеждане на вътрешността и получаване на информация. Бяхме аз, моя близка и баща й, пенсионер. С такова вълнение и очаквания човекът плати 4 лева вход, а ние по 6, за да разберем, че той включва само да се видят погребалните предкамера и камера, нещо, което става за минута-две и има снимки в мрежата.Отношението на домакина тук е ключово. Посрещнати с неудоволствие от по-възрастната дама и млад мъж, лаконично информирани, че входа не включва беседа, да си четем какво е написано в предверието. Нахапаха ни жестоко комари веднага с влизането, попитах дамата защо не вземат мерки при наличието на огромен избор от ефикасни инсектициди, тя отговори, че нали "трябва да запомнят посещението си" посетителите. Това беше последната капка в чашата на иначе не свръх претенциозни туристи като нас. Огорчение голямо бе за възра
Интересна история,но все пак дубликат.
Рисунките са красиви, но си остава киселото усещане, че гледаш копие.
За нас беше огромно разочарование. Цената е твърде висока. Дадохме 12 лв (2ма възрастни) за 1 минута гледане...nМоже да не сме ценители, но все пак това е копие. Повече ни впечатли защитнанта постройка на оригиналната грабница. nВтори път няма да посетим.
И на мен не ми хареса, може би и заради лошото обслужване. Забравят редовно да дадат билет, срещу дадената сума. Наистина по-големи очавания за големината на гробницата.
Има семеен билет,който е 10кв.
Не останах доволен. И цената за възрастни не е 3лв.,а 6лв.
То по добре да видиш дубликата отколкото нищо.
Интересно е да се посети, въпреки, че не се пуска да се влиза в истинската гробница.
Да си призная останах леко разочарован. Има дупликат на гробницата, в който те пускат да влезеш, за да не се троши оригиналът. Може би съм имал много високи очаквания.
Обаче пък наблизо има супер як парк за разходки :)