• Църква "Св. Йоан Богослов" - Гугутка
  • GPS Координати: 41.41694600, 25.92174700
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
0.0
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Църква "Св. Йоан Богослов" - Гугутка

село Гугутка
предимно облачно 17°C
5 дневна прогноза
днес 11° / 17° 29 мар 11° / 21° 30 мар 12° / 22° 31 мар 11° / 20° 01 апр 12° / 22°
193м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 13
преглеждания за целия период 2753
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 28.05.2015г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Църква "Св. Йоан Богослов" - Гугутка" за още по-богато съдържание.
Старинният храм е построен през далечната 1838г със средствата на местните хора - жители на чисто българското село Арнауткьой, както с. Гугутка се нарича по това време. Първоначално в него се служи на гръцки език, тъй като районът, в който се намира селището (Ортакьойско - Ивайловградско), е под силно влияние на Цариградската гръцка патриаршия. Няколко години след издигането на черквата, до нея се открива училище, в което също отначало се преподава на гръцки.

През юли 1913г, при разоряването на селото от башибозук и редовна турска войска, черквата "Св. Йоан Богослов" се превръща в убежище на около 60 арнауткьоци. В нея те издържат без храна и вода три дни, след което башибозуците я подпалват (хвърлят факли през прозорците) като залостват изходите отвън. В отчаянието си хората успяват да избият вратите, но отвън ги чака страшна сеч и кръстосана стрелба, при което малцина успяват да избягат. В тази кървава вакханалия оцеляват единици, благодарение на това, че са се скрили под труповете на убитите. Впоследствие костите на жертвите от 1913г са положени в общ гроб до оградата на черковния двор.

В архитектурно отношение църквата представлява трикорабна псевдобазилика с една апсида и открита нартика (притвор) от запад. Страничните кораби са разделени от централния посредством колонади от по три колони. В западния край на сградата има балкон (емпория), предназначена за църковния хор, а в миналото – и за женско отделение. Градежът на църковната постройка е масивен – стените са изградени от камъни с хоросанова спойка. Покривът е двускатен и покрит с каменни плочи.
Прочети още
Сподели този обект:
Източник:
Виж карта
Посетено от:
Таня
Добавено в любими:
Di StefanovaДесиславаGalinaGIvo

Коментари

Коментирай 1000 символа

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо

Вижте още