• Църква "Успение Богородично" - Карлуково
  • GPS Координати: 43.16380700, 24.06667290
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
0.0
Места за нощувка наблизо

Църква "Успение Богородично" - Карлуково

село Карлуково
разкъсана облачност 13°C
5 дневна прогноза
днес 4° / 15° 20 апр 5° / 15° 21 апр 7° / 18° 22 апр 6° / 17° 23 апр 8° / 15°
269м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 34
преглеждания за целия период 3902
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 16.06.2015г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Църква "Успение Богородично" - Карлуково" за още по-богато съдържание.
Съществуващият и днес известен манастир " Успение Богородично" е разположен до с. Карлуково, на 8км от гр. Луковит, сред Искърското дефиле. Според историци в този район е имало тракийски и римски светилища. По време на второто българско царство манастирът е познат под името "Викторова лъка", но поради многобройните разорения на манастира около него възникват скалните манастири, които са в радиус 2км един от друг, от двете страни на речното корито.

Разрушен по време на османското нашествие, останал векове наред в запустение. Възстановен едва в края на XVIв, навярно при някое от насилствените помохамеданчвания на павликенските селища в този район на страната, той отново бил разсипан от поробителите. За нов живот Карлуковският манастир се въздигнал едва през първата половина на XVIIв. Събитието е засвидетелствано от известния резбар даскал Урош, който в 1735г изрязал големия дърворезбен иконостас на черквата. По-късно, през 1834г, след поредното разорение на манастира, той отново бил въздигнат със средствата на родолюбивия пловдивски чорбаджия Стоян Чалъков, който имал имоти по тия места. През 1877г, по време на Руско-турската освободителна война, при отстъплението си турците опустошили за последен път манастира.

В преддверието на църквата са изписани главно сцени от Богородичния акатист и Премъдростите на Йоан Златоуст. Сравнявайки стенописните изображения в наоса с тези в преддверието, не е трудно да се установи известно различие в стила и цветоусещането на зографите и главно, моделировката на човешките лица. Това дава основание да се предполага, че цялостното изписване на карлуковската манастирска черква е било дело най-малко на двама майстори зографи. За съжаление, те не са оставили никакви писмени известия нито за себе си, нито за това къде са се учили на живописно изкуство.

Наред със стенописта, в карлуковската манастирска черква е имало и множество икони, оценявани като забележителни произведения на иконописното изкуство. Малките иконостасни икони, обрамчени в кръгли медальони, предизвиквали интерес с портретната си характеристика и с жизнеността на образите. Особено ценни са големите иконостасни икони, някои от които са нарисувани от самоковския живописец Димитър Христов Зограф (1769-1860г).
Прочети още
Сподели този обект:
Виж карта

Коментари

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Оферти за нощувки наблизо

Релакс в Луковит през Март и Април: Нощувка със закуска и вечеря, плюс Wellness зона
42 бр. 1 нощувка 118лв/ден 16 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 1 Март до 30 Април 2024г.
Към офертата
За Великден в Луковит: 2 нощувки със закуски и вечери - едната празнична, плюс релакс зона и празнична програма за деца
2 нощувки 110лв/ден 25 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 4 Май до 6 Май 2024г.
Към офертата

Оферти за забавления наблизо

Бънджи скок от пещера Проходна, с включено видео заснемане
Валидност на ваучера:
от 21 Март до 24 Май 2024г.
Към офертата

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо