Пантеонът е разположен в старото гробище на град Русе, в Парка на възрожденците. Пантеонът на възрожденците е издигнат в памет на българите, дали живота си за свободата на България. Той представлява паметник-костница, съхраняваща костите на 453-ма революционери и опълченци, участвали в Руско-турската война (1877-1878г), четници и културно-просветни дейци.
Тук са положени костите на Любен Каравелов (1834–1879г), Захари Стоянов (1850–1889г), Тома Кърджиев (1850–1887г), Атанас Узунов (1857– 1887г), Олимпи Панов (1852–1887г), борили се за освобождението на България от османско владичество.
В пантеона се намират костите и на първите русенски учители - Даскал Драгни, Даскал Тони, Нил Изворов, Цани Гинчев, Драган Цанков, работили в името на науката и просветата през XVIII и XIX век. Завинаги в историята са останали и имената на участниците в Червеноводската чета, взела участие в Сръбско-турската война от 1876г. Отдадена е почит и към баба Тонка и семейство Обретенови – борци за национално освобождение от османско владичество, живели в град Русе през XIX век.
Паметникът е открит на 28 февруари 1978г по повод 100-годишнината от Освобождението на България от турско робство. През 2000 г. към пантеона е построен параклис и музейна документална експозиция. Пантеонът на възрожденците е в списъка на Стоте национални туристически обекта. На обекта могат да се закупят информационни материали и сувенири.
Прочети още
Коментари · 3
Интересно место
Пантеонът е построен върху старо, вече разчистено гробище и семейните гробници на някои известни българи от епохата на късното Възраждане са съхранени в парка. Странно усещане е да се разхождаш там, особено при залез слънце...
Стила на иконите в параклиса е много интересен.