Рейтинг:
0.0
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Крепост "Драгойчинци"

Югозападна България
слаб дъжд 13°C
5 дневна прогноза
днес 4° / 14° 28 апр 5° / 16° 29 апр 5° / 16° 30 апр 5° / 14° 01 май 4° / 13°
1272м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 9
преглеждания за целия период 1530
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 24.06.2015г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Крепост "Драгойчинци"" за още по-богато съдържание.
Драгойчинци е средновековна крепост, останки от която са запазени в местността "Кулата", на около 650 метра метра северозападно от църквата "Свети Илия" в село Драгойчинци, Област Кюстендил.От крепостта е запазена правоъгълна кула. При градежа са използвани сантрачи. На места по терена личат следи и от крепостна стена. Крепостта е достъпна от северозапад, където минава ров с ширина 3-5м и дълбочина 3м. Останалите страни са заобиколени от стръмни склонове. Теренът е залесен.

Крепостта е имала триъгълна форма. Върхът на триъгълника е ориентиран на запад, където се намира и входната кула. Основата на триъгълника (източната стена) е с дължина около 180м, а двете му страни приблизително по 250м. От вътрешната страна на крепостната стена ясно се различават останките на почти квадратни, долепени едно до друго помещения, външните стени на които оформят втора (вътрешна) крепостна стена. Стените са зидани с гнайсови и гранитогнайсови блокове с различна големина, по-голяма част от които са частично оформени.

Входната кула е с размери 11 Х 7м. В днешно време са запазени само южната и част от западната стена. Тяхната дебелина е около 1-1,5м. Южната стена с тази дебелина има височина около 8м, а след това с дебелина около 0,5м се издига на височина до 10-12м. В района на входната кула до края на деветнадесети век са били запазени и четирите стени на кулата, останките от мраморна чешма, руините на християнска цръква и още няколко сгради с неизвестно предназначение. Всички те са били разрушени от местните жители и иманяри. Повечето от скалните блокове от зидовете са използвани за строеж на къщи и плевници. Има сведения за намирани медни монети, железни домакински уреди (маши, триножници за огнища, лъжици и др).

Извън стената добре личи крепостен ров с дълбочина в днешно време около 2-3м и ширина 3-5м. На запад и северозапад от този ров личат следите от колиби и землянки. Тази част сега се нарича "Градището". Цялата местност (ливади и ниви) на запад и северозапад с площ около 2,5км се нарича "Градско ливаде".
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Още за обекта:
Виж карта

Коментари

Коментирай 1000 символа

Други подобни обекти в страната

Добави в любими 8 Искам да посетя 36 Бил съм тук 93
Искам да посетя36 Бил съм тук93 Напиши коментар

Археологически парк "Западна порта на Сердика" - София

гр. София