Историята на този малък храм, сгушен в подножието на Джамбаз тепе, се крие в тежките времена на падането на Второто българско царство под турско робство и е свързана с преданието за величествената катедрала, посветена на света Петка Епиватска, която цар Иван Асен II построил в Пловдив в чест на пренасянето на мощите на светицата във Велико Търново.
Превземайки Пловдив през 1371г, Лала Шахин, един от най-големите османски предводители, бил толкова впечатлен от катедралата, че веднага решил да я превърне в голяма и великолепна джамия в прослава на неговата победа. Това е днешната Джумая джамия в центъра на Пловдив. На православното население завоевателят разрешил да си построи на друго място храм, носещ името на света Петка и това място било именно там, където и днес се намира настоящият храм.
В сегашния си вид храмът е построен през 1836г, с ктиторството на богатия пловдивски чорбаджия хаджи Вълко Чалъков–Големия и неговите сродници и с даренията на местните българи и гърци, както и на българи от околните села и градчета като Карлово и Клисура.
Прочети още
Коментари · 2
че то е едно и също име: Параскева на гръцки, Петка на Български език
на входа пише че е Храм "Света преп. мчца. Параскева" а на идване от долу пише че е Църква "Света Петка" имате обекта и така написан