Паркът "Врана" е създаден под влиянието на
европейските пейзажни паркове.
В продължение на повече от 40 години създателите на парка успяват да изградят един
великолепен парков ансамбъл. За целта като "строителен материал" използват декоративната растителност.
Впечатляващо е
голямото разнообразие от 821 дървесни, храстови и тревисти вида от 118 семейства и 435 рода на територия по-малка от 100 ха.
Всичко това определя високата му художествена стойност като
едно от първите произведения на парковото изкуство в България.
Паркът "Врана" е значителна творба на
пейзажното парково изкуство, създадена в България през първата половина на XX век. По своите художествени качества той не отстъпва на известните пейзажни паркове, създадени в Европа през XIX век. Представлявал е състав на част на имение с площ 140 ха, принадлежащо на
българските царе Фердинанд I и
Борис III.
В 2001 г имението се подарява от сина на цар Борис III, Симеон Кобурготски на Софийската градска община. То е разположено на 11 км от центъра на столицата.
Към изграждането на парка "Врана" се пристъпва през 1900г, 22 години след освобождението на България от турско иго. Неговото създаване се осъществява в обстановка, когато отечественото градинско-парково изкуство е било в самото начало на своето развитие.
В началото на развитието си се намирали по това време и политическият, икономическият и културният живот на младата Българска държава.
Изграждането на парка обхваща не само голям период от време
(43 години), но то е свързано през първия етап от създаването му (1900 – 1909 г.) с големи трудности.
Това се обяснява с недостига на посадъчен материал поради липса на оранжерии и разсадници за производство на цветя и дървесно-храстова растителност. Голямо количество фиданки и семена на цветя се доставяло в парка от всички континенти. Ето защо паркът "Врана" разполага досега с
разнообразен асортимент на растителни видове.
Местността, където започва да се изгражда паркът "Врана", представлявала обезлесена през турско време гола равнина. Само река Искър, протичаща наблизо, е оживявала в някаква степен околния монотонен пейзаж.
Паркът "Врана" е бил предназначен за царското семейство като
извънградска лятна резиденция. Това обстоятелство е предопределило в известна степен неговия интимно-пейзажен характер: в него на дървесните масиви и дървесните групи, цветните поляни, алпинеуми, езера, алеи и пътеки се придават
форми близки до природните, което е било свойствено на по-голямата част от европейските пейзажни паркове в миналото.
Информация за
работно време и
цени за посещение
можете да видите тук.
Коментари · 5
парка е много добре, но да пуснат и в двореца... но, не някои си го реституираха , само за 799 дни..
Страхотно място за отдих!
Приятно място за разходка, ако се реновира и самата сграда и се превърне в място за културни събития -това ще като черешката на тортата!
Прекрасно място
Указателната табела за входа на парка е сложена след самата отбивка от Цариградско шосе, която е доста тясна и е трудно да се види! Самия парк е красив, но е жалко, че не може да се влезе в самата резиденция! Цената от 5лв за възрастен в такъв случай е преувеличена!