Музеят по палеонтология в град Елена се помещава в Попниколовата къща – една от старите сгради в града от периода на Българското възраждане (XVIII–XIXв) и архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение. През 1980-1981г къщата е напълно реставрирана и е предоставена на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за учебна и научна база.
Тогава в приземния етаж на сградата е разположен Музеят по палеонтология, който е създаден по идея и под научното ръководство на акад. проф. Тодор Николов – doctor honoris causa на Университета в град Тулуза, Франция. В музея са представени материали от колекциите на акад. проф. Тодор Николов, ст.н.с. Стойчо Бресковски и ст.н.с. Кристалина Стойкова. Освен материали от колекциите на изтъкнати български учени, в музея са изложени и част от находките, открити от студенти по време на учебната им практика в Елена - фосили, минерали и др.
Останалите етажи на Попниколовата къща се използват от студентите и преподавателите на Софийския университет като учебна база. Самата сграда също е интересна - типичен представител на еленските възрожденски къщи. Строена през първата половина на XIXв – около 1830 година, сградата е с лице към двете улици – "Кършовска" и "Стефан Йовчев". Към улиците тя е триетажна - приземие и два етажа, а към двора - двуетажна. В първите години след Освобождението в къщата е била настанена градската техническа служба, затова е известна още и като "Старото инженерство". Обявена е за архитектурно-строителен паметник в бр. 51 на Държавен вестник от 1973г. В музея могат да бъдат закупени картички и сувенири.
Прочети още
Коментари · 4
Работи само летния сезон. Уредника е много приятен и палеонтологията му е професия. Доволен съм от посещението си там.
Интересно е, има много да се види и научи за историята на тоя град.
само,че работят когато си искат:)
Посетихме го миналата есен. Наистина има много уникални и интересни находки :)