• Маломаловски манастир "Св. Николай Мирликийски - Чудотворец"
  • GPS Координати: 42.95999600, 23.05652850
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
5.0 / 2 оценки
Участва в пътешествия
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Маломаловски манастир "Св. Николай Мирликийски - Чудотворец"

село Мало Малово
слаб дъжд 10°C
5 дневна прогноза
днес 0° / 11° 20 апр 5° / 12° 21 апр 5° / 11° 22 апр 3° / 15° 23 апр 7° / 12°
959м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 32
преглеждания за целия период 3389
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 02.07.2015г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Маломаловски манастир "Св. Николай Мирликийски - Чудотворец"" за още по-богато съдържание.
Маломаловският манастир "Св. иколай Мирликийски - Чудотворец" се намира в планината Чепън на около 3 км северно от село Мало Малово, на 12км от град Драгоман. Закътан е в малка долчинка, разположена в подножието на Попов връх и връх Козар, наричан още Гола глава, и обградена от всички страни с букова гора. До манастира се стига по черен път.

През 1979г манастира е обявен за паметник на културата с национално значение, в момента е недействащ манастир.
Строен е около XIII - XVI век,разрушен и отново въздигнат и изписан през XVI век. Оскъдните стенописи в църквата са от това време.
Кога точно е възникнала тази обител и каква е била съдбата ѝ през вековете на турско робство, днес е малко известно. Информацията за по-отколешната му история е повече от оскъдна.

Днес от някогашния добре устроен и спретнат манастирски комплекс са останали само църквата, една полусрутена жилищна сграда и каменната чешма с бронзов чучур, строена от дебърски майстори. Основната жилищна сграда с възрожденска архитектура, оригинална като план, плетена от пръти и измазана с кал, се е самосрутила.

Манастирската църква е от типа на малкото еднокорабни и едноабсидни безкуполни култови сгради, строени през епохата на турското робство най-вече в Западна България. Изградена изцяло от ломен камък и покрита с тежки каменни плочи, тя не притежава никаква външна пластична украса. Само цилиндричният свод, който конструктивно се изявява отвън, заедно с удължението на двете надлъжни стени отпред (антите), оформят западната стена на черквата като голяма плоскодънна ниша, увенчана в горния си край с арка.

Западната фасада е допълнително раздвижена от патронната ниша над входната врата.

Поради частичното вкопаване на черквата в земята и малките ѝ размери, отвън тя има изглед на малка схлупена сграда. Погледната обаче отвътре, въпреки, че се състои само от наос и олтарно помещение, тя дава усещане за простор. В миналото стените и свода, както и западната фасада на маломаловската черква са били изцяло покрити със стенописни изображения. От някогашната богата живописна украса на храма днес е останало малко. Изпълнената с високо художествено майсторство стенопис е била обект на проучване от видни български изкуствоведи от началото на XX век. Смята се, че датировката на външните стенописи предимно по западната фасада на храма е от XIV-XVв, а тази на вътрешните стени - от XVIв.

В засводена ниша над входната врата отвън е изписана прочутата икона на мирликийския епископ-чудотворец Св. Николай. Около него, по цялата плоскост на западната стена е била поместена п росторната композиция "Страшният съд". С качеството си на изпълнение изображенията й предизвиквали най-голям интерес и удивление сред посетителите на храма.

Замазани по някое време с вар, по-късно стенописите във вътрешността били разкрити - мазилката върху тях е отстранена. Стенописите в олтара са от по-късно време - XVIв. Там са изобразени сцените: в апсидата - "Богородица - Ширшая небес", "Причастие на апостолите" (Евхаристия) и отдолу четирима от отците на църквата - Василий Велики, Григорий Назиански, Николай Мирликийски и един неизвестен. Фигурите са едри грубовати, но изразителни. Някои автори оприличават тукашните одеждите на Светите апостоли с тези в Кремиковския манастир, което би могло да даде предположението, че или един и същ е бил зографът, или изписването е извършено по еднакъв предварително установен шаблон.

Архитектурата и технологията на живописване в черквата на Маломаловския манастир, дават основание да се приеме, че тя е била изградена или само обновена и изписана в края на XVI или началото на XVIIв, когато вероятно е бил възобновен целият манастир.
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Виж карта

Коментари · 1

Валерия преди 6 години

Изключително интересно място, стенописите са уникални, а природата около манастира е завладяваща!

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Оферти за забавления наблизо

Тур с електрически мотор край София, Банско или Пазарджик, плюс екипировка и водач
Валидност на ваучера:
от 18 Август до 31 Май 2024г.
Към офертата

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо