Рейтинг:
0.0
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Римска вила "Рустика" - Конаре

село Конаре (Област Стара Загора)
умерен дъжд 16°C
5 дневна прогноза
днес 5° / 16° 26 апр 3° / 15° 27 апр 6° / 15° 28 апр 6° / 17° 29 апр 5° / 18°
345м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 30
преглеждания за целия период 1497
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 04.01.2021г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Римска вила "Рустика" - Конаре" за още по-богато съдържание.
През 2017 г са били извършени разкопки на римска вила Рустика край Гурковското село Конаре.
В момента цялото място е консервирано с геотекстил и очаква бюджет и средства за бъдещи изследвания. Разкопана е само една малка част от целия комплекс, но това което е намерено говори за богато имение.
Обектите от тип "Вила рустика" обикновено са били провинциални имения, резиденция на богати аристократи – център на земите и фермите им. Tук са намерени басейн, парна баня с подово отопление, съблекалня, отопление с топъл въздух от външни огнища – все неща, които не се срещат във всеки дом.

Според местните жители, през предходни десетилетия в района на местността Дюлевец, където се намират останките от вилата, е била намерена мраморна плочка с изображения на тракийския конник и мраморна фигура на богиня, чиито следи са изгубени.

Най-близкият археологически обект е ранно-византийската крепост Асара край град Николаево, изградена за отбраната на прохода Хаинбоаз, но тя няма връзка с новооткритите каменни зидове.

Огромна за епохата си Вила Рустика е ползвана най-вероятно от римски аристократ през времето на II в. - средата на IV в., разкри археологът Мария Камишева от Регионален исторически музей - Стара Загора.

Обектът, от който са проучени едва около 100 кв. м, се намира на няколко километра от някогашен римски път, преминаващ от Тракия през Стара планина в района на днешния проход Хаинбоаз.
Находката не е била обозначена на археологическата карта. За мощните зидове, от които са запазени до 1.6 м височина останки, археолозите научили по сигнал за иманярски набези.

Община Гурково, са направени първите сондажи, при които е разкрита част от стената на басейна с размери от около 16 кв. м, под който са преминавали керамичните тръби на хипокауста (парното отопление). Запазена е обмазката по стените, направена с хидрофорен хоросан.
Разкрити помещения, които са били използвани като аподитериум (съблекалня) и калидариум (парилня).
Подът на по-голямото е бил покрит с тухли, които на по-късен етап са били задигнати и изнесени. Впечатляват мраморните прагове с дебелина от около 10 см, по които обитателите са влизали вътре.

При разчистване на "парилнята" са намерени фрагменти от стенопис с растителни мотиви, които може би са украсявали цокъла. Рисунката е направена с червена боя върху бял фон и на този етап от проучванията няма аналог.

Водоснабдяването е ставало от външен източник, най-вероятно доста встрани от вилния комплекс. За затоплянето на водата и помещенията е имало изградени поне две покрити огнища.

Открити са и три монети: две бронзови (в басейна) от управлението на римския император Константин II (Флавий Клавдий Константин Младши 317-327 г.) и едно турско акче край по-късно разрушения зид на съблекалнята. На обратната страна на римската монета е изобразен бог Юпитер.
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Виж карта
Посетено от:
mmm mmmaaxd3
Добавено в любими:
БориславNadkaaaxd3

Коментари · 1

Nadka преди 3 години

обичам България

Коментирай 1000 символа

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо