Скалното светилище "Каялийските скали" се намира в местността "Каялиецо", на 16км по асфалтов път североизточно от центъра на Ковачевица 4км по черен път северно-североизточно от местността "Беслет", водещ до подножието на светилището. "Каялийските скали" се на 1500-1600м надморска височина.
Скалното светилище "Каялийските скали" е регистрирано през 2006г. То е разположено сред вековна гора от бял бор и смърч, площта на скалния феномен е 8 хектара и представляват уникален комплекс от огромно стърчащи скали и скални венци с височина до 70м, резултат от сферично изветряне на гранита. Внушителните каменни пирамиди, оформени от ерозията сред къснопалеозойските гранити на Рило-Западнородопския батолит са образувани преди около 250-300 милиона години. Геотопът се намира в Рило-Западнородопския батолит (Западнородопски блок на Родопския масив). Северната част на района е изградена от среднозърнести биотитови гранити от втората наставка на Рило-Западнородопския батолит, принадлежащ на южнобългарските гранити (Късен Палеозой).
Археоастрономическите изследвания установяват, че използваните в древността отвори на скални арки от територията на светилището Селанов бук е насочено към изгрева на Слънцето в деня на лятното слънцестоене. Това ги свързва със скалните арки от мегалитните светилища "Цареви порти" и "Каялийски скали" в Западните Родопи и скалната арка на импозантното мегалитно светилище край Царев връх в Южна Рила. Скалният феномен е със статут на природна забележителност от 1984г.
Прочети още
Коментари