Архитектурно-исторически комплекс "Даскалоливница" включва три музейни обекта, отворени за посещение - "Камбуров хан", вградената в земята църква "Свети Никола" и първото класно училище "Даскалоливница". Комплексът е част и от 100-те национални туристически обекта.
В построяването на сградата на училището средства и труд вложили всички жители на Елена. Поетът П. Р. Славейков, който бил един от възпитаниците на училището, му дал романтичното име "Даскалоливница"- място, където се "отливат" даскали, подобно на свещоливницата – дюкян, в който се отливат свещи. И наистина – много български просветители и преподаватели са получили своето образование в Даскалоливницата и са продължили просветното дело, като са се пръснали в цялата страна.
В ниската част на двора на комплекса се намира Камбуровият хан, в който е изложена етнографската сбирка. Тук могат да се видят дамски и мъжки тоалети и предмети от бита и културата на еленчани от края на ХІХ и началото на ХХв. Ханът се е намирал в село Йовковци, но заради строежа на язовир "Йовковци" е демонтиран и преместен в Елена.
В двора на училището се намира и храмът "Свети Никола". Това е най-старият храм в Елена и региона. Първият писмен документ за съществуването му датира от 1518г. През 1800г храмът е опожарен и разрушен при кърджалийско нападение и е възстановен през 1804 г. само за 40 дни, и то тайно от официалните власти. Външната архитектура на сградата не привлича вниманието, но интериорът впечатлява с красив иконостас и стенописи.
До църквата "Свети Никола" през 1837г е построен храмът "Успение на Пресвета Богородица". До Освобождението през 1878г това е най-големият храм в Северна България с 33 метра дължина, 21 метра ширина и 25 метра височина. Повече за комплекса можете да научите, ако се възползвате от екскурзоводска беседа.
Прочети още
Коментари · 5
Супер е комплекса
Много добре подържано
много добър оратор,беше музейния уредник за което му благодаря направи денят ми чудесен
Събеседникът определено направи посещението ни много, много вълнуващо :)
Много приятен събеседник бе музейният уредник.