• Средновековната църква "Св. Никола" - Софрониево
  • GPS Координати: 43.63971677, 23.78731549
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
5.0 / 2 оценки
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Средновековната църква "Св. Никола" - Софрониево

село Софрониево
облачно 11°C
5 дневна прогноза
днес 5° / 12° 20 мар 2° / 14° 21 мар 5° / 15° 22 мар 7° / 14° 23 мар 10° / 16°
преглеждания за последните 30 дни 9
преглеждания за целия период 2089
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 04.08.2015г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Средновековната църква "Св. Никола" - Софрониево" за още по-богато съдържание.
Средновековната църква "Св. Никола" се намира в северната част на село Софрониево и е регистрирана като паметник на културата с национално значение.
Изграждането на храма е започнало по време на Второто българско царство (XII-XIVв), има видими данни за два строителни периода. Църквата е единствената от този тип (еднокорабна) и период в равнината на Северозападна България, изцяло запазена до наши дни. Около нея са открити основите на първото в селото килийно училище.

Самата църква представлява еднокорабна едноапсидна сграда, без притвор. Размери (без апсидата): дължина - 4.50м, ширина - 3.90м. Пред апсидата има зидана олтарна преграда, на южната стена има два прозореца, а входът на западната стена е с размери 1.70х1м. Църквата е градена от грубо дялани камъни (апсидта с ломени) споени с бял хоросан.
От северната и западната стена на сегашния обем се виждат основи на по-стара сграда - зидове с ширина 0,66м. Вероятно апсидата на сегашната църква принадлежи на по-стара църковна сграда и по-късно е била използвана в оформянето на сегашния обем. Подът, който днес е доста разкопан от иманяри, е настлан с тухли.

Цялата вътрешност на храма е била изписана. Понастоящем от стенописите е останал фрагмент от "Ширшая небес" в апсидата и незначителни части от "Христос Пантократор" на свода. Живописта е изпълнена в синьо, зелено, кафяво и бяло. Според изкуствоведческите проучвания, стенописите принадлежат към XVIII-XIX век.Храмът е имал красив дърворезбан иконостас с ценни икони, малка част от които са запазени до днес, но повечето са били откраднати.

На западната старана на църквата и в двора около нея са правени сондажи, като стратиграфията показва, че най-долните пластове съдържат материали от погребения от тракийската епоха.
Църковният двор е осеян с каменни кръстове, подобни и еднакви с тези от некропола на 50-100м южно от църквата. Вероятно храмът е бил гробищен. Регистрирани са около 450 паметни знаци, те удивляват с оригиналната си пластична декорация. Въз основа на начина на изработка и запазени дати, кръстовете са датирани в широки граници - от XIV до XIX век.
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Още за обекта:
Виж карта

Коментари

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Други подобни обекти в страната