• Храм "Рождество на Пресвета Богородица" - Павликени
  • GPS Координати: 43.23962250, 25.30628407
  • Отвори в Google Maps
Рейтинг:
0.0
Виж още събития
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Храм "Рождество на Пресвета Богородица" - Павликени

Павликени
предимно облачно 14°C
5 дневна прогноза
днес 5° / 15° 20 апр 7° / 16° 21 апр 7° / 20° 22 апр 7° / 17° 23 апр 9° / 17°
преглеждания за последните 30 дни 26
преглеждания за целия период 1419
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 21.02.2020г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Храм "Рождество на Пресвета Богородица" - Павликени" за още по-богато съдържание.
Първият свещеник на Павликени е Иван Пенчев, родом от Бяла черква. Ръкополагането му на този пост става на 2 март 1881 г. от Н. В. Търновския митрополит Климент (Васил Друмев). Под ръководството на свещеник Ив. Пенчев със съдействието на първите църковни настоятели Пеню Устапенев, Иван Тумбев, Васил Граматиков и с помощта на православните християни една година по-късно черквата е построена. Изграждането на храма струва на селото 70 хил. лв., които жителите събират помежду си. Майстор-строител е Уста Генчо от с. Скорците, Тревненско, но в работата му помагали почти всички павликенци. Дворът, в който е построена черквата, е принадлежал преди Освобождението на Етем бей, който продал имота си на хаджи Славчо, а неговият син Атанас х. Славчев подарил на Павликенската община.

В спомените на стария павликенски учител и основател на читалището х. Стоян Дончев изграждането на църквата се е съхранило така:

"...През 1879/80 г. селяните се замислиха и за църква. Средства нямаше. Започнаха да събират пари. Кой каквото можеше, даде, но не се събраха достатъчно пари. Свика се общо селско събрание, което определи: заможните да дадат по 60 лв., средните по 40 лв., а по-бедните по 20 лв. Така и с първите събрани суми се събра общо сума 12 хил.лв. Постройката на църквата започна през 1882 г. и се довърши същата година и на 2.ХI. - Въведение Богородично или на 22.ХII. - Игнажден, се освети от Търновския митрополит Климент. Имаше много хора. Всеки искаше да види. Владиката Климент държа прочувствена реч. Такава реч не бяхме слушали от 1876 г., когато на Великден Бачо Киро държа своята последна реч в Бяла черква. По направата на църквата най-голяма дейност проявиха Иван Драганов, Стоян Узуна, Петър Ив. Тончев, Илия Дочев, Иван Моминчето, Уста Пеньо, Димитър Стоянов Лясковчанина, Иван Мандев и Вичо Тончев. За свещеник, преди още да се направи църквата, бе ръкоположен Иван Пенчев от Бяла черква, ученик на Бачо Киро. Баба хаджийка х. Славчева и дядо х. Славчо бяха ктитори на църквата..."

Официалното освещаване на Божия храм става на 20.ХII.1882 г. на празника на Св. Игнатий. Търновският митрополит Климент изнася проповед за християнския морал и обявява патрона на черквата - Св. Богородица. В чест на Светата Майка вече 130 години празникът на Павликени се чества в деня, който православната църква е посветил на Рождеството на Пресвета Богородица - т. нар. Малка Богородица на 8.IХ. (21 септември по стар стил).
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Виж карта
Посетено от:
MilenЕлзаЕЕлиЕ

Коментари

Коментирай 1000 символа

Оферти за забавления наблизо

Концерт на Хилда Казасян и Плевенска филхармония, със специалното участие на Теодосий Спасов и Васил Петров: на 31 Май в Читалище "Братство", Павликени
Валидност на ваучера:
31 Май 2024 (Петък)
Към офертата
"НеТАКТично" с Герасим Георгиев-Геро: на 21 Май, в Читалище "Георги Парцалев", Левски
Валидност на ваучера:
21 Май 2024 (Вторник)
Към офертата

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо