Най-разглеждани
Покажи още статии

Най-разглеждани статии

Пътешествие из българската "Малка Виена" Българският град Русе често е наричан Малката Виена по много причини. Една от тях са сградите в централната му част, които са построени през последните две десетилетия на ХІХ и началото на ХХ в. и копират архитектурни стилове, завладели по онова време големите градове в Западна Европа – необарок, модерн, неокласицизъм и сецесион.
Прегледана: 1833
Добавена на: 19.05.2017
Източник: Vesti.bg

Символи на града, чийто девиз е "град на свободния дух", са Доходното здание и Паметникът на свободата.

Централният градски площад в Русе е подходящо място за посещение от туристи, пише в сайта си Регионалният исторически музей.

В непосредствена близост има три паркинга, които осигуряват достъп до обекта, множество кафенета и магазини, градина с пейки и фонтани.

Площадът е един от малкото в Европа, които събират дванадесет улици.


В миналото на мястото на Голямата градина е имало турско гробище. Паркостроителите Рихард Нойвирт и Фердинанд Холобер даряват жителите на града с невиждана дотогава градска градина - с палми, кактуси, бананови храсти, японски ябълки и други екзотични растения. Била издигната каменна ограда, която по-късно, при преустройството на Центъра на града в края на 30-те години на XX в., е била съборена и преместена за ограда на училище "Отец Паисий". В средата на градината се издига Паметника на Свободата, вдясно от него се намира Доходното здание. Срещу паметника, зад градинката с кафенетата, все още стои къщата, в която за пръв път у нас се е прожектирало кино. На мястото на Пощата старите русенци помнят лятното кино "Олимпия", а на мястото на Съдебната палата – цирк.

Паметник на Свободата – издигнат с даренията на русенското гражданство по инициатива на Поборник-опълченското дружество през 1908 г. Автори са арх. Симеон

Прочети цялата статия
Нов маршрут в Странджа ни запознава с птичия свят Преходът по маршрута предлага живописни гледки и отлична възможност за наблюдение на водолюбиви птици.
Прегледана: 1757
Добавена на: 19.05.2017
Източник: Vesti.bg

През 2015г с церемония по български обичай беше даден старт на още един от интерпретативните маршрути в ПП "Странджа" – "Птици". Изходната му точка е китното с.Синеморец. Маршрутът следва десния бряг на река Велека, която при вливането си в Черно море образува едно от най-красивите устия у нас. Приустиевият участък на реката, по който преминава маршрутът, изцяло попада в защитена местност "Устие на река Велека". Това е един от новоизградените маршрути в Странджа.

След церемонията главният специалист биолог към ДПП "Странджа" Милен Рашков поведе първите туристи по атрактивния маршрут. Преходът бе съчетан с екоакция за почистване на района по повод Световния ден на екологията – 5 юни.

Преходът по маршрута предлага живописни гледки и отлична възможност за наблюдение на водолюбиви птици.

Изградени са точки, които привличат вниманието с информация за птичето многообразие в района, запознават туристите с биологията и поведението на малкия гмурец и речния дъждосвирец, с разликите при яйцата на речния дъждосвирец, малкия гмурец, тръстиковото шаварче и зеленоногата водна кокошка. Информационна табела ни запознава с един от прекрасните представители на семейството на чаплите – малката бяла чапла, както и с водолюбиви птици, които могат да се наблюдават в района - малък воден бик, голям корморан, гривеста чапла.

Една от спирките по маршрута дава възможност за теренно н

Прочети цялата статия
Една сутрин на Бургаското езеро Езерото е дом за близо 260 вида птици, 61 от които са включени в Червената книга на България. Много от тях са редки за Европа, а девет и за света.
Прегледана: 1240
Добавена на: 19.05.2017
Източник: Vesti.bg

Езерото Вая се намира в сърцето на гр. Бургас, между два от жилищните му квартала - Горно и Долно Езерово.

То е най-голямото естествено езеро в страната с площ от 28кв.км.

Над езерото минава Виа Понтика - една от големите "въздушни магистрали" на мигриращи птици от цяла Европа.

Вая е дом за близо 260 вида птици, 61 от които са включени в Червената книга на България. Много от тях са редки за Европа, а девет и за света.

На езерото могат да се наблюдават събрани на едно място гнездящи нощни, малки бели и гривести чапли.

Бургаското езеро е отделено от Черно море посредством пясъчната коса Кумлука и се свързва с него чрез тесен канал.

Огромното крайбрежно езеро дължи солта в него на връзката, която има с Черно море. Тази връзка осигурява не само постоянен приток на солени води, но и соленоводни видове риба във водоема. Във Вая изливат водите си реките Айтоска, Съндърдере и Чукарска, които носят сладки води.

Това разнообразие в солеността на водите създава богата хранителна база, на която се дължи и голямото биологично разнообразие регистрирано в езерото.

Вая е защитена зона от мрежата Натура 2000 по Директивата за птиците и Директивата за местообитанията.

За пътя на дивите птици през България вижте в разказа за филма на режисьора Симеон Цончев "Птиците отлитат" във видеото:

Прочети цялата статия