Габровско село Боженци е един от най-красивите архитектурни резервати в България.
Според легендата селото е с история на повече от 600 години, пише в сайта на архитектурно-исторически резерват Боженци -
Bojentsi.com.
Снимка: bulgariatravel.org
Легендата разказва за болярката Божана, която през 1393г – при превземането на Търново – бяга със семейството си, за да търси спасение в гористите планини и стига до малка рекичка. Божана се заселила по северните склонове на Стара планина и основала село Боженци.
Селото е разположено близо до стария римски път Никополис ад Иструм - Августа Траяна – Константинопол. През XVIII и XIX в. селото преживява своя разцвет. Търговците кърджии търгуват и разнасят стоките си из цялата Османска империя, Русия, Австро-Унгария, Италия и др. В края на XIX в. в Боженци има около 110 къщи и 500 жители.
Специфичното историческо развитие на селото създава условия за съхраняване на възрожденския му облик до средата на XX в.

Снимка: bulgariatravel.org
Масовата миграция на жителите му в гр. Габрово след Освобождението, когато традиционната търговия и занаятите в Боженци замират, води до прекъсване на културното, икономическото и социалното развитие на селището. Точно това прекъсване спомага за съхраняването на цялостния архитектурен и градоустройствен ансамбъл на едно българско селище от епохата на Възраждането.
В Боженци е съхранена непокътната възрожденската атмосфера с прекрасни архитектурни образци от XVIII – XIX в.
Боженци е единственото наше село, запазило цялостно характера си от епохата на Възраждането, което съдържа и съхранява в себе си ценни етнографски и архитектурни паметници и градоустройствени ансамбли. Географското му разположение и климатичните му условия пък позволяват то да бъде курортен и туристически обект. Ето защо селото се обявява за исторически архитектурен резерват.
Снимка: bulgariatravel.org
На 6 септември 1964 г. тържествено е открит
Архитектурно-историческият резерват – Боженци.
В АИР "Боженци" са отворени за посещение две музейни къщи –
къща-музей "Баба Райна" и
къща-музей "Дончо Попа", които представят етнографски експозиции,
Менгема - работилница за пречистване на восък, Килийно училище, Експозиционна зала в
Новото школо и Изложбена зала в
Старото школо.
В изложбената зала се сменят гостуващи изложби, а в експозиционната – освен гостуващите изложби, се поставят и постоянните експозиции на музея.
Църквата "Св. Пророк Илия", построена 1841 г., е свързана с интригуваща история разказвана от екскурзоводите в АИР.
Истинските факти как е построена църквата ,училището,забележителности и исторически места около селото се премълчават и не се тиражират,също за бандитите (хайдути) по онова време които са габили керваните по древното трасе към крепост"Градище " с две думи преиначена история от търговска гледна точка.
Страхотна красота.
Имам два спомена от Боженци. Първият от преди 40 години, когато едва намерихме къде да пренощуваме. Когато на сутринта ,след дъжда се разходихме и огледахме, бяхме наистина в един архитектурен резерват - спокойствие, старинни къщи, край оградите растяха гъби, вървяхме върху кълдъръм осеян с тревички.
Колко чалгаджийски е новият облик на Боженци - магазини и кръчми, чалга и шум от коли, панаирджийски пищялки и лъскави етнографски изложби, сувенири без стойност...