Град Трявна – възрожденското сърце, което още тупти

Легендите разказват, че високо в Тревненския балкан някога били летните дворци на Асеневци. Днес Трявна е един малък и уютен град, който цени и показва сътвореното от тревненските възрожденски майстори

Източник:
Публикувано на:
19 Май 2017
Рейтинг:
5.0 / 3 оценки
Сподели тази статия:
Брой преглеждания:
2870 бр.
Трявна – този красив град в централната част на България е разположен в подножието на северните склонове на Стара планина и е една доста добра идея за разходка през уикенда (че и за повече), тъй като се намира на почти еднакво разстояние от София и Варна – около 250км.


Снимка: Rusalina/bg.wikipedia.org

Легендите разказват, че високо в Тревненския балкан някога били летните дворци на Асеневци. Табуни коне пасели на воля тучната трева по просторните поляни. Но кога първите хора избрали това място за свой дом – не е известно.

Документ сочи 1565г като най-ранната сигурна дата за заселване на свободни хора в "мястото Търавна", пише сайтът http://www.tryavna-museum.eu
Задължението им било да охраняват прохода през планината от разбойнически набези.

Данъчните облекчения на тези т.нар. харбалии привлекли нови заселници през следващите години и населението растяло. Така била създадена Трявна.

През XVII – XVIII век тук имало вече занаятчии. Тревненци се показали като добри майстори в няколко занаята – казаслък, дърворезба, иконопис, строителство. В последните три създали свой почерк на работа и поставили началото на най-старата възрожденска художествена школа в България – Тревненската. Тя просъществувала от края на XVII – началото на XVIII век до края на XIX – началото на XX век, когато европейските стоки станали еталони и отнели от автентичността на тревненския майсторлък.

Но наследници на тези майстори поддържат жив пламъка на възрожденското изкуство.

Днес Трявна е един малък и уютен град, който цени и показва сътвореното от тревненските възрожденски майстори.

Предлага много възможности за спорт, туризъм и забавления за разтоварване от забързаното ежедневие.

И днес Трявна продължава да пази възрожденския си дух.

В центъра се намира един от символите на града – Часовниковата кула. Строена е през 1814г и височината й е 21м. Кулата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение в брой 96 на Държавен вестник от 1967г, пише Bulgariatravel.org


Снимка: gocenter.bg

Постиженията на Тревненската художествена школа могат да бъдат разгледани в няколко музея. Известните резбовани слънца се намират в Даскаловата къща. Те са дело на майсторите Иван Бочуковеца и Димитър Ошанеца, които през 1808г се състезават, за да докажат уменията си. Тук се намира и Музеят на резбарското изкуство.

Даскаловата къща е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение през 1967 г. в брой 96 на Държавен вестник.

На хълм над Трявна се намира Музеят на иконата, който пази образци на Тревненската иконописна школа. В него са изложени над 160 оригинални икони и инструменти на зографи от Трявна. Сградата, в която е разположен музеят, е строена за параклис на близко намиращата се детска белодробна болница.


Снимка: tryavna-museum.eu

До Даскаловата къща се намира Славейковата къща - в нея поетът Петко Славейков (1827 – 1895 г.) и съпругата му Ирина отглеждат всичките си деца. Със специална документална експозиция е представен творческият път на Петко и сина му – поета Пенчо Славейков.

В центъра на Трявна е и Старото школо, в което може да се види как е протичал учебният процес през 1893г. Част от експозицията на училището музей са учебници, помагала, свидетелства и др. Тук може да се разгледа още интересна колекция часовници от различни исторически епохи, както и колекция картини на художника Димитър Казаков (1933г – 1992г). Съвсем близо се намира църквата "Свети Архангел Михаил", която според местни легенди е строена през ХІІ в. Интерес представляват резбованият иконостас и стенописите.


Снимка: haiduk-tourist.blogspot.bg

Друга интересна забележителност в близост е Райковата къща. Експозицията в къщата отразява смесицата от традиционен български бит с влияния от Западна Европа. В тази къща през 1864г е роден Пенчо Райков - първият професор по химия в България. Къщата заедно с двора е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение в брой 96 на Държавен вестник от 1967г.

В Трявна се намира и единственият на Балканския полуостров Музей на азиатското и африканско изкуство.


Снимка: tryavna-museum.eu

Колекцията от африкански и азиатски предмети и култови пластики е дарение от скулптора Златко Паунов. В музея има над 380 предмета от Тибет, Непал, Индия и някои африкански страни. Изложени са статуи на най-почитаните божества в Азия. Африканското изкуство е представено с предмети и маски. Изложени са много маски, използвани за езически ритуали и вуду магии. Повечето африкански маски изобразяват демони, чиито очи гледат надолу.

Повече за историята на местното население около борбите за национално освобождение посетителите могат да научат в родната къща на революционера Ангел Кънчев (1850г – 1872г) Изложени са оригинални оръжия и предмети от този период, а също и стари снимки. Къщата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата през 1967г в брой 96 на Държавен вестник.


Снимка: gocenter.bg

Отвъд моста от ХІХ век, който също е обявен за архитектурно-строителен паметник на културата (брой 96 на Държавен вестник от 1967г) се намира старинната улица на Трявна.

Тук има множество резбарски работилници и магазини за сувенири. В тази част на Трявна се намират папукчийницата (работилница за кожени обувки), работилница за народни носии и др. Любителите на изкуството не бива да пропускат художествените галерии.


Снимка: tryavna-museum.eu

Разположен в Централна Стара планина, град Трявна е подходящо място и за планински туризъм. До двата върха в района на Трявна – Голям Кръстец (2034 м) и Бъзовец (897 м), има обозначени туристически пътеки. На върховете са изградени параклиси – "Св. Иван Рилски" и "Св. София, Вяра, Надежда и Любов". В района са изградени кътове за отдих и заслони.

Други маркирани маршрути има на територията на природен парк "Българка", който обхваща част от територията на Трявна и Габрово.

В Трявна и района около града има немалко хотели и семейни къщи за гости, които предлагат настаняване.

Заведенията за хранене и развлечение в града са многобройни и предлагат интересни местни ястия, приготвени по стари рецепти.
 

Коментари

Коментирай 1000 символа