От автора:
Старата градска баня на Ловеч, строена през XVII-XVIII век, днес е превърната в единствения в Европа виртуален атракцион, посветен на водата. Музей на водата, пълен с изненади.
Вътре под специално стъкло може да се види как е действала древната отоплителна система хипокауст, също така посетителите могат да научат интересни факти за водата чрез специално изработените мултимедийни ефекти и програми. Прожектират се филми за историята на банята, за водата като живителна течност и основен фактор за съществуването на живот на планетата, за историята на Ловеч от най-дълбока древност до наши дни.
Чрез новите технологии водата в сградата се превръща във воден екран и екран от фина водна пара, върху които се прожектират картини от Ловеч. На големия купол в централното помещение на банята се прожектира небе с облаци, а на пода на къпалното помещение е прожектирана вода, която се раздвижва, когато стъпите върху нея.
Старата баня Дели Хамам Ловеч е архитектурно-строителен паметник с национално значение. Смята се, че това е последният турски хамам, използван като хигиенна баня в страната.
Планирано време: до 1 час
Ловеч безспорно е град с хиляди исторически кътчета и забележителности. Въпреки разстоянието си от София, за един ден може да обиколите много от местата и обекти в града. Ловеч разполага с много на брой паметници и сгради, които да привлекат вашето внимание. Винаги може да удължите престоя си, за да обхванете цялата красота на града и околностите, ако не искате да бързате.
Ловеч е едно от най-старите населени места в България. Следите от човешка дейност датират от най-дълбока древност, за което решаваща роля играе благоприятното разположение на града между планината и равнината, както и наличието на река. Откритите в ловешките пещери останки свидетелстват за активно човешко присъствие от старокаменната, новокаменната, бронзовата и желязната епоха.
През IV-III в. пр. Хр. тук живеят траките. Главен източник за проучване на техния живот са тракийските погребения от околните села Смочан, Слатина, Горан, Славяни и Дойренци, както и находките от хълма "Хисаря" и централната градска част. След завладяването на траките от римляните през I век сл.хр. на римска пътна карта е отбелязана попътната станция Мелта, която е локализирана в днешния Ловеч. По-късно във времето на Римската империя тук се изгражда римска попътна станция, наречена Президиум. Разположена е на римския път, част от който може да се види и днес в околностите на града. Чрез станцията градът участва в римската транспортна връзка Ескус-Сторгозия-Тримонциум и Сердика-Одесос. Намерените материали при разкопки на хълма "Хисаря" свидетелстват за заселването на славяни в началото на VI век.
Градски Култура Исторически За уикенда