Рейтинг:
0.0
Минало събитие

"Госпожица Юлия" - ДКТ "Иван Радоев"

... прочети още "Госпожица Юлия" на Плевенския театър ще е много различна от познатата драматургична основа на Аугуст Стриндберг." - споделя режисьорът Теодора Лилян. Това е вторият проект в тандем между нея и Роман Должански, след успешния ѝ дебютен спектакъл в Народен театър "Русалка" по мотиви от пиесата на Пушкин и Набоков. За постановката В концепцията си режисьорът Теодора Лилян споделя: "Tábula rása "празен лист" (чиста дъска) е латинска крилата фраза, която се използва за обозначаване на гносеологичната теза, че всеки отделен човешки индивид се ражда без вродено или вградено (заложено) умствено съдържание, тоест чист. Ресурсът му от знания изцяло се изгражда от опита и чувственото (сетивното) възприемане на външния свят. Тоест ние се раждаме свободни. Но характерът ни се определя не само генетично, но и социално. Въпросът е кое от двете е по-силно. В пиесата "Госпожица Юлия" героите имат малко свобода, малко любов. Какво изобщо имат тези герои? Имат страх и предразсъдъци. А от страх човек става коравосърдечен (жесток). В пиесата много ясно е показано как човекът е безсилен да преодолее желанието да унижи другия, когато има възможност да го направи… Откъде идва, откъде се появява този страх и защо е толкова силен? В отговора на този въпрос е заключена актуалността на този текст. Бихме ли могли да се освободим от страха и да станем отново "чисти и свободни"?"

10 април 2024 от 19:00ч.
Плевен  · 
Драматично-куклен театър "Иван Радоев"- Плевен (ул. "Васил Левски" 155)
изминало
"Госпожица Юлия" на Плевенския театър ще е много различна от познатата драматургична основа на Аугуст Стриндберг." - споделя режисьорът Теодора Лилян. Това е вторият проект в тандем между нея и Роман Должански, след успешния ѝ дебютен спектакъл в Народен театър "Русалка" по мотиви от пиесата на Пушкин и Набоков.

За постановката

В концепцията си режисьорът Теодора Лилян споделя:
"Tábula rása "празен лист" (чиста дъска) е латинска крилата фраза, която се използва за обозначаване на гносеологичната теза, че всеки отделен човешки индивид се ражда без вродено или вградено (заложено) умствено съдържание, тоест чист. Ресурсът му от знания изцяло се изгражда от опита и чувственото (сетивното) възприемане на външния свят. Тоест ние се раждаме свободни. Но характерът ни се определя не само генетично, но и социално. Въпросът е кое от двете е по-силно. В пиесата "Госпожица Юлия" героите имат малко свобода, малко любов. Какво изобщо имат тези герои? Имат страх и предразсъдъци. А от страх човек става коравосърдечен (жесток). В пиесата много ясно е показано как човекът е безсилен да преодолее желанието да унижи другия, когато има възможност да го направи… Откъде идва, откъде се появява този страх и защо е толкова силен? В отговора на този въпрос е заключена актуалността на този текст. Бихме ли могли да се освободим от страха и да станем отново "чисти и свободни"?"
Прочети още
Плевен, ул. "Васил Левски" 155

Телефон: 064 848 053

Цена

25 лв.

Сподели това събитие:
Източник:
Подходящо:
За възрастни
Дата на актуализация:
05.04.2024г.
Преглеждания:
14 бр.
Преглеждания последните 30 дена:
14 бр.

Оферти за събития и забавления наблизо

Кукленият спектакъл за деца "Лакомият змей" на 9 Май, в Камерна зала на ДКТ "Иван Радоев"
Валидност на ваучера:
9 Май 2024 (Четвъртък)
Към офертата
Една вечер със звездите на оперетата - на 4 Юни, в ДКТ "Иван Радоев"
Валидност на ваучера:
4 Юни 2024 (Вторник)
Към офертата
Пиесата "Безценното камъче" по българска народна приказка - на 27 Май, в Камерна зала на ДКТ "Иван Радоев"
Валидност на ваучера:
27 Май 2024 (Понеделник)
Към офертата

Коментари

Коментирай 1000 символа