От автора:
Митрополитска църква "Свети Никола" се намира близо до град Мелник, в централната част на хълма Свети Никола (южно от града). Самата църква не е запазена до днес, но останките са изключително живописни.
Върху руините и още личат стенописите с изключително висока художествена стойност.
Фреските в църквата са изрисувани в XII – началото на XIII век. По-късните са от XIII – XIV век. Част от тях се съхраняват в Софийския археологически музей.
Причината за нейното разрушаване е, че в началото на ХХ век, Мелник е бил почти изоставен и за няколко десетилетия, в които той е разграбен и унищожен. През 1929 година църквата е вече в руини.
В края на XIII век става епископска, а до XVIII век е била митрополитска църква на град Мелник, а към XIX век се развива в манастир.
Двете бронзови камбани от църквата от се смятат за едни от най-старите в Европа и са открити от археолози в началото на XXI век.
Въпреки че са изпълнявани проекти по отношение на останките, тя стои обвита в бурени.
Gps координати: 41°31'14.8"N 23°23'34.1"E
Съвет:
За да стигнем до първата ни цел за деня, паркираме колата до парка - има безплатни места. Навлизайки в Мелник, минаваме през центъра, с големите чинари и следим за находящата се вдясно, над нас, църква "Св. Николай Чудотворец", покрай която върви пътеката нагоре към крепостта и "Св. Никола".
Отбивката е срещу музея на виното.
Достигайки църквата има отклонение наляво, по което да "кривнете" и впоследствие със завой надясно, след което навлизате в горската пътека и краткото изкачване (към 20 мин). Най-объркващия момент, но няма как - после е лесно - следвате табелките. След краткото изкачване има кръстопът, на който засега поемате надясно.
През топлите месеци растителността може да е доста дива.
Не повече от 5-10 мин. със селфитата ще отнеме разглеждането й.
Планирано време: до 1 час
В България има много красиви места. И това не е тайна.
Някои от тях се характеризират с природни дадености, други с исторически такива, трети с етнографската стойност на своята архитектура.
Има и такива, чието име винаги стои някак митично и загадъчно в нашето съзнание. Заради историите, с които ги свързваш. С някоя легенда, с нещо специфично, което го характеризира и ни прави впечатление.
А има и такива области, които съдържат всичките особеност споменати по-горе. Градчета и райони, които обичаш, много преди да си стъпил в тях, преди да си ги опознал.
Такъв е и Мелник.
В следващите редове ще предложа изключително атрактивен, последователен и обособен пешеходен маршрут, който съм правил няколко пъти и който ще Ви запознае с някои от по-непосещаваните туристически обекти, част от Мелник от векове.
Крепост, останки на църква от 12в., поклоннически манастир в съседното с.Златолист. Гледки и допир до Мелнишките пирамиди! Маршрута тръгва и се връща в Мелник, като прехода е с лека към средна трудност, подходящ за голям възрастов диапазон, с минимални физически изисквания - само желание да има. А и време за чаша вино ще остане.
Култура Исторически За двойки За деца За компания За сам човек За уикенда