От автора:
Тракийското светилище Беглик Таш се намира в най-високата част на нос Беглик Таш (128м надм. височина) край Приморско. Обхваща площ от 6 дка. Територията, на която е разположено, е горска, била е част от ловната резиденция на Тодор Живков (управлявал 1954–1989г). Именно поради тази причина едно от най-големите открития за за тракийската история на Южното ни Черноморие и Странджа остава неизвестно за науката до 2003г.
Входът на светилището е от югозапад. По скална пътека се стига до каменно "брачно ложе". Два жертвени камъка ограждат ложето. В тях има издълбани дълбоки вани, свързани с улеи за преливане на ритуалните течности: вино, мляко, зехтин, дъждовна вода. Следва каменен трон, от който тръгват изсечени дълбоки улеи и кръстосващи се линии, събиращи се в голяма четириъгълна "шарапана". Източната част на кръга се заема от три "менхири" (големи заоблени камъни). На върха на най-високия от тях е изсечена "божествена стъпка" с дължина 0,6 и ширина 0,34м. Същата "божествена стъпка" откриваме в срещуположната южна точка, в подножието на скалната тераса. Божествените стъпки маркират най-вътрешното свещено пространство, определено само за посветените да участват в мистериите.
Досега централната площадка на светилището е най-добре проучена. Тя е леко издигната над околния терен и в нея са разположени в кръг с диаметър 56м скални елементи, които са служили за извършване на ритуали. Те са запазили естествения си характер, но са преместени и дооформени от човешка ръка с характерни сакрални символи и знаци.
Зад тях се виждат астрономически часовник, направен от 16 плоски кръгли камъни и огромен долмен, представящ "свещената пещера", където Богинята-майка ражда сина си Бога-слънце, и "лабиринта" – пътя на изпитанието.
При археологическите разкопки са намерени глинени съдове, каменни оръдия на труда и оръжия, кремъци, монети и др., които показват, че то е създадено в средата на ІІ хил. преди Христа и е разрушено в началото на ІVв след Христа. Липсата на по-късно строителство върху него е запазила уникалните сакрални елементи в техния първоначален вид.
Съвет:
Ако решите да отделите още 2 часа за разходка, на около 2 км. след края на археологическите разкопки ще стигнете до скрития изолиран залив Света Параскева. Лятото има доста насекоми. Затворени удобни спортни обувки са за препоръчване.
Планирано време: от 1 до 2 часа
В случай, че сте решили да посетите Южното Черноморие преди/след да е достатъчно топло за плаж, или пък времето е хубаво, но има опасни вълни, може да направите следната разходка около природните забележителности в региона на река Ропотамо, за които понякога не остава време в желанието ни да си почиваме на плажа.
Друг вариант е, ако сте отседнали в региона, да посещавате по един обект на ден преди/след плаж.
Море За двойки За деца За компания За сам човек За уикенда