От автора:
Архитектурно-исторически резерват Копривщица е единственият град-музей в България. Разположен е по долината река Тополница, в Средна гора. Неговата автентична възрожденска архитектура, музикални и танцови фолклорни фестивали привличат хиляди посетители от цял свят. Копривщица може да се похвали с 388 архитектурни, исторически, художествени и етнографски паметници. Най-забележителни сред тях са къщите-музеи на писателите Любен Каравелов и Димчо Дебелянов, революционерите Тодор Каблешков и Георги Бенковски, абаджията Ненчо Ослеков и търговеца Петко Лютов. Тук се намират и над 40 старинни чешми от различни исторически периоди и няколко древни мостове.
Копривщица притежава тайнствено очарование, което се засилва с всяка крачка по тесните й калдъръмени улички. Тук времето сякаш е спряло в средата на 19 век. Очакват ви безброй китни възрожденски къщички, събрали в себе си чудни колекции от етнографски съкровища, стари оръжия, фина дърворезба, тъкани тъкани за бита и прелестни бродерии, народни носии и типични български бижута. Обърнете внимание на комините - колкото по-високи са те, толкова по-заможен е бил стопанинът.
На 20 април, на известния мост "Първа пушка" в гр. Копривщица е даден първият изстрел на бунта. След като в Панагюрище пристига вестта, че Копривщица е въстанала, ръководителите начело с. Бенковски и Панайот Волов (1850–1876г) обявяват Априлското въстание.
Съвет:
Цени на музейните обекти в Копривщица:
За възрастни, цената е 6 лева за обиколен билет или 4 лева за всеки музей по отделно. За ученици и студенти - 3 лева за обиколен билет или 2 лева за всеки отделен музей.
Беседа в произволно избран музей струва 5 лева. Беседа във всички музеи струва 20 лева.
Екскурзовод на български език, придружаващ група - 25 лева. На чужд език - 30 лева.
Работни езици - Руски, Английски, Френски.
С оглед да се запазят експонатите и интереса към музеите, снимането в тях е разрешено срещу заплащане. За любителски снимки и видео - 5 лева на музей.
Планирано време: от 1 до 2 часа
Пътуването включва местността Оборище, градовете Панагюрище, Копривщица и Клисура - всеки със своите възрожденски герои и специален чар.
Ние потеглихме от София по АМ "Тракия", при Вакарел се отклонихме по шосе 801 и да продължите до табелата за Оборище, която е на близо 11 км. преди Панагюрище. Прави се остър завой наляво и след 3км паркирате до хижа Оборище безплатно. Пътеката до самия паметник е около 1.5-2 км., приятна, сенчеста и достъпна дори за деца.
След това се насочихме към гр. Панагюрище, където спряхме при Историческия музей, откъдето си закупихме комбиниран билет за вход на няколко обекта (7 лв. за възрастни), след това Лековата къща, разходихме се покрай паметника на Райна Княгиня и завършихме обиколката на града в къща-музей "Райна Княгиня". Ние останахме да обядваме в града и да отпочинем от многото впечатления и емоции, които получихме от толкова богатата история концентрирана в едва няколко, но много значими обекта в центъра на Панагюрище. Всички те са на кратко пешеходно разстояние един от друг.
Продължихме още малко над 15км до Жаба Могила край гр. Стрелча, подминавайки отбивката за града, продължавате още малко по пътя и преди разклонението ще я видите от дясно. Паркирате и след кратка разходка ще стигнете до могилата, в която може да посетите гробницата мавзолей. Инфраструктурата до и около нея са в най-доброто възможно състояние.
Връщаме се малко назад по пътя и се отклоняваме към гр. Стрелча, ако прецените, че сте изморени може просто да се разходите до паметника на Хан Аспарух и този на Панайот Волов, но ако все още имате желание за разглеждане на експонати (като например намерените в преди малко посетената могила), тръгнали сте рано сутринта и пристигнете преди края на работното време, може да разгледате и Историческия музей.
Нашата нощувка беше планирана в гр. Копривщица, до където стигнахме след около 20 км. След вечеря може да се разходите в притихналия град по Калъчевия мост, покрай реката, между старите сгради носещи романтизма на едни отминали борбени времена и около Паметника костница на Априлци и другите паметници на възрожденски герои, загинали за националната свобода.
На следващия ден сутринта ни започна с кафе и закуска в центъра, което е най-приятният начин да направите план за новия ден. В зависимост от това, колко време искате да отделите и дали сте посещавали вече някоя от къщите-музеи, изберете какво да видите този път. Ние се спряхме на къщата на Георги Бенковски, Лютовата къща, Църквата "Успение Богородично" и къщата-музей на Димчо Дебелянов. Безспорно е, че човек не може да остане безразличен към специалния чар на града. Именно за това останахме и да обядваме в Копривщица преди да продължим към гр. Клисура.
До там стигнахме шофирайки на север към Стара планина и включвайки се в източна посока на Подбалканския път. Отстоянието е около 25км. След отклонението от главния път в посока Клисура, преди да влезем в самия град, отбихме до паметника на Иван Танков - Боримечката, едно прекрасно място, където не само можем да отдадем почит към големия герой, но имаме възможност да се насладим на една приказна гледка към Клисура и планините наоколо.
Последна спирка е Историческият музей в Клисура, който съхранява камбаната, възвестила включването на клисурци в Априлското въстание. От там може да си купите за спомен малък макет на черешово топче.
Планина Градски Култура Исторически За двойки За деца За компания За уикенда