От автора:
Ботаническата градина на Българската академия на науките е разположена южно от Околовръстния път, между кварталите Драгалевци и Бояна. Входът е от локалното на Околовръстен път, шофирайки от Бояна посока Драгалевци, преди кръговото, от дясната страна. Първоначално ще видите табела и малка пешеходна пътека, от която може да се влезе, но ако сте с автомобил продължете още около 200 метра и ще видите асфалтиран път, по който се стига до паркинг и до самите сгради. Точни координати на отбивката: 42.646268, 23.300661
Основана е през 1882г като Княжеска ботаническа градина, която тогава се намира в центъра на града, където днес се намира Паметникът на Съветската армия. През 1947г е включена в Института по ботаника, а по-късно е преобразувана в самостоятелно подразделение на БАН. На настоящото си място в подножието на Витоша е от 1968г.
Създава и поддържа научно организирани и документирани колекции от живи растения за нуждите на ботанически изследвания, опазване на биологичното разнообразие и природонаучното и природозащитно образование. Колекциите ѝ днес наброяват около 4000 вида висши растения, което е над 1% от разнообразието им в света. Колекциите й от тропически и субтропически растения са най-богати на Балканския полуостров.
Посетителите имат възможност да закупят различни, дори екзотични, видове цветя, билки, кактуси и други стайни или градински растения.
Съвет:
Най-подходящи сезони за посещение са пролетта и лятото, когато много от растенията цъфтят. За повече информация за интересни събития и работно време, следете фейсбук страницата на Ботаническата градина, която се актуализира редовно. Извън самите оранжерии красиво място в пределите на градината е розариумът (на 5 мин. пеша към планината).
Планирано време: от 1 до 2 часа
Удобен еднодневен маршрут за всички жители и гости на столицата, търсещи спокойствие, повече зеленина и чист въздух. Подходящ и за семейства с деца, тъй като няма дълги преходи или изкачвания.
Първата спирка е Ботаническата градина на БАН на Околовръстен път - екзотичен оазис, в който се отделяте от заобикалящия свят, за да влезете във влажния климат на тропиците и да видите растения, които са сякаш от друга планета. Вътре климата е доста влажен, за да се поддържа специална среда за екзотичните растения, които са интересни за малки и пораснали посетители.
От там следваща спирка е Драгалевският манастир, на около 6км нагоре в подножието на Витоша. Гугъл мапс дава маршрут през самата Ботаническа градина, но това е подвеждащо - излезте обратно на Околовръстен път, на дясно на кръговото към кв. Драгалевци, от там от площада на центъра на квартала, поемате по стръмната улица вдясно от Механа Чичовци. Особено през уикендите по тази улица ще подминете доста туристи от всякакви възрасти, които се качват пеша нагоре. Подминавате първата станция на лифта и след още няколко минути ще стигнете до манастира.
Следва връщане до началната станция на открития двуседалков лифт и особено при хубаво време изключително приятно пътешествие с него. Точно такъв вид изкачване дава много добра представа за природата и промените в нея с увеличаване на надморската височина. Може да се слезе на междинната станция "Бай Кръстьо" (1380 м.н.в.) или да останете да се возите до подножието на "Голи Връх" (1818 м.н.в.), което според мен е по-добрият вариант.
Слизайки на крайната станция на лифта може да обядвате/да се освежите в малкото заведение в непосредствена близост или, ако не сте изморени да се разходите до хижа Алеко (1.5км), пътя е приятен, без натоварване и минава през красиви огромни каменни реки от морени.
Планина Градски За двойки За деца За компания За сам човек За уикенда