Рейтинг:
0.0
Виж още събития
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Църква "Св. Илия" - Чокманово

село Чокманово
слаб дъжд 6°C
5 дневна прогноза
19 апр 0° / 6° днес 0° / 8° 21 апр 1° / 6° 22 апр -1° / 12° 23 апр 4° / 14°
1109м. н.в.
преглеждания за последните 30 дни 12
преглеждания за целия период 2637
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 14.04.2015г.
Добави снимки Опознай.bg разчита на потребителите си да помагнат да покажем със снимки или видео всички наши красиви забележителности. Изпратете ваши снимки за "Църква "Св. Илия" - Чокманово" за още по-богато съдържание.
Строена през 1834г. Това е първата църква в Пашмаклийско (днес Смолянско) след разрешението на османската власт за свобода на вероизповеданията в империята. Ферманът е получен от видни чокмански жители – заможни собственици на многобройни овчи стада, предвождани от хаджи Стоян Кехая (Тодоров), в конака на Салих ага в Смолян. Заедно били дадени разрешенията за две църкви в Смолянско – за чокманската и за тази в днешното село Полковник Серафимово. При получаването се разиграла ситуация, останала като емблематична за "Салихаговата управия". Във фермана било записано църквата да се построи на дължина 10 аршина и 7 аршина на ширина, което предизвикало недоволството на селските пратеници. Агата ги посъветвал да мерят според техния аршин. Рекъл им, че чокманци са хора овчари и за тях аршин е овчарската гега. Така църквата бива построена близо 20м дълга и 15м широка.

Храмът е строен от дюлгерската тайфа на Арнаутите – майстори, дошли от гр. Пещера и от Македония. В тяхна помощ били и местни майстори строители от родовете на Анчеви и Кутревци, но и цялото местно население. Градежът бил здрав каменен, споен с глина, дебелината на стените достигала до 90см. Църквата е трикорабна базилика, централната част е разделена с два реда от по 7 дървени колони, подкрепящи покривната конструкция. От външна страна апсидата е почти незабележима, вградена в източния зид. На пода са положени едри базалтови плочи. Покривът е покрит с каменни тикли, превозени на мулета от Кайнадина, южно от Смолян. Нартексът е допълнително оформен и преграден от запад с дарителството на хаджи Ангел Каишев.

В църквата има икони от 1835-1836г, неподписани за авторство. По-късно икони за църквата са рисувани от асеновградския майстор Георги Ксаф и от Димитър Щерев, родом от Солун, също живял в Асеновград.

Камбанарията е изградена през 1891г от майстор от близкото село Габрица. Първоначално камбаната на църквата била малка, докарана от Серес. През 1888г тя била претопена и отлята на място в селото в по-голяма камбана, за която цялото село дало бакър и сребро, за да бъде звънка песента й.

Църквата е недвижима културна ценност с местно значение от 1978г. Свещенослужител е отец Иван Василев. Възможности за посещение - само отвън.
Прочети още
Сподели този обект:
Източник:
Още за обекта:
Виж карта

Коментари

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Оферти за нощувки наблизо

Почивка в Смолян! Нощувка със закуска, плюс паркинг
1 нощувка 34лв/ден 9 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 1 Март до 30 Април 2024г.
Към офертата
Почивка в Смолян! 2 или 3 нощувки за двама или четирима
2-3 нощувки 2 35лв/ден 12 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 2 Януари до 30 Юни 2024г.
Към офертата
Релакс в Родопите: Нощувка със закуска, плюс комплимент - чаша вино
8 бр. 1 нощувка 33лв/ден 32 бр. Оферта от Grabo.bg
Валидност на ваучера:
от 24 Ноември до 15 Май 2024г.
Към офертата

Оферти за забавления наблизо

Комедийното представление "КОМИКадзе на КРЪСТЮпът" на 25 Април, в Родопски драматичен театър "Николай Хайтов", Смолян
Валидност на ваучера:
25 Април 2024 (Четвъртък)
Към офертата
Комедийно-музикалният спектакъл "Мелофобия" с участието на Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца - на 30 Май, в Родопски драматичен театър "Николай Хайтов" - Смолян
Валидност на ваучера:
30 Май 2024 (Четвъртък)
Към офертата
Премиера на комедията "Съкровището на Силвестър" - на 4 Юни, в РДТ "Николай Хайтов", Смолян
Валидност на ваучера:
4 Юни 2024 (Вторник)
Към офертата

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо